Розділ 25. Характер • 573

8. Емотівний тип. Ці люди віддають перевагу спілкуванню у вузькому крузі вибраних, з якими встановлюються хороші контакти, яких вони розуміють «з півслова». Рідко самі вступають в конфлікти, граючи в них пасивну роль. Образи носять в собі, не «випліскуючи» назовні. Привабливі риси: доброта, жалісливість, загострене почуття довга, старанність. Відштовхуючі риси: надмірна чутливість, слізна.

9. Демонстративний тип. Цей тип акцентуації характеризується легкістю встановлення контактів, прагненням до лідерства, жаданням влади і похвали. Така людина демонструє високу пристосовність до людей і разом з тим схильність до інтриг (при зовнішній м'якості манери спілкування). Люди з акцентуацією такого типу дратують тих, що оточують самовпевненістю і високими домаганнями, систематично самі провокують конфлікти, але при цьому активно захищаються. Вони володіють наступними рисами, привабливими для партнерів по спілкуванню: ввічливістю, артистичністю, здатністю захопити інших, неординарністю мислення і вчинків. Їх відштовхуючі риси: егоїзм, лицемірство, хвастощі, ухилення від роботи.

10. Екзальтований тип. Йому властиві висока контактність, балакучість, влюбливість. Такі люди часто сперечаються, але не доводять справу до відкритих конфліктів. У конфліктних ситуаціях вони бувають як активною, так і пасивною стороною. Разом з тим особи даної типологічної групи прив'язані і уважні до друзів і близьким. Вони альтруїстичні, мають відчуття співчуття, добрий смак, проявляють яскравість і щирість відчуттів. Відштовхуючі риси: панікерство, схильність сьогохвилинним настроям.

11. Екстравертірованний тип. Такі люди відрізняються високою контактністю, у них маса друзів, знайомих, вони балакучі до балакучості, відкриті для будь-якої інформації, рідко вступають в конфлікти з тими, що оточують і зазвичай грають в них пасивну роль. У спілкуванні з друзями, на роботі і в сім'ї вони часто поступаються лідерством іншим, вважають за краще підкорятися і знаходитися в тіні. Вони мають в своєму розпорядженні такі привабливі риси, як готовність уважно вислухати іншого, зробити те, про що просять, старанність. Відштовхуючі особливості: схильність впливу, легковажність, необдуманість вчинків, пристрасть до розваг, до участі в розповсюдженні сплетений і чуток.

12. Інтровертірованний тип. Його, на відміну від попереднього, характеризує дуже низька контактність, замкнутість, відірваність від реальності, схильність до філософствування. Такі люди люблять самоту; вступають в конфлікти з тими, що оточують тільки при спробах безцеремонного втручання в їх особисте життя. Вони часто є емоційно холодними ідеалістами, відносно слабо прив'язаних до людей. Володіють такими привабливими рисами, як стриманість, наявність твердих переконань, принциповість. Є у них і відштовхуючі риси. Це — упертість, ригідність мислення, наполегливе відстоювання своїх ідей. Такі люди на все мають свою точку зору, яка може виявитися помилковою, різко відрізнятися від думки інших людей, і проте вони продовжують її відстоювати, не дивлячись ні на що.

Пізніше класифікацію характерів на основі опису акцентуації запропонував А. Е. Лічко. Ця класифікація побудована на основі спостережень за підлітками. Акцентуація характеру, по Лічко, — це надмірне посилення окремих