Частина IV. Психічні властивості особи

привернути до себе їх увагу, вони часто виступають в групах в ролі призвідників і заводіїв. Разом з тим, будучи нездібними стати справжніми лідерами і організаторами справи, завоювати собі неформальний авторитет, вони часто і швидко терплять фіаско.

10. Нестійкий тип. Його іноді невірно характеризують як тип слабовільної людини, що пливе за течією. Підлітки даного типу виявляють підвищену схильність і тягу до розваг, причому без розбору, а також до неробства і неробства. У них відсутні які-небудь серйозні, зокрема професійні, інтереси, вони майже зовсім не думають про своє майбутнє.

11. Конформний тип. Підлітки даного типу демонструють кон'юнктурне, а часто просто бездумне підпорядкування будь-яким авторитетам, більшості в групі. Вони зазвичай схильні до морализаторству і консерватизму, а їх головне життєве кредо — «бути як все». Це тип пристосованця, який ради своїх власних інтересів готовий зрадити товариша, покинути його в скрутну хвилину, але, що б він не зробив, він завжди знайде «моральне» виправдання своєму вчинку, причому нерідко навіть не одне.

Існують і інші класифікації типів характеру. Наприклад, широко відома типологія характеру, побудована на основі відношення людини до життя, суспільства і етичних цінностей. Її автор — Э. Фромм, який назвав дану класифікацію соціальною типологією характерів. «Соціальний характер, — пише Фромм, — містить... вибірку рис, істотне ядро структури характеру більшості членів групи, яке склалося в результаті основного досвіду і способу життя, загального для цієї групи» *. На думку автора цієї концепції, соціальний характер визначає мислення, емоції і дії індивідів. Різні класи і групи людей, що існують в суспільстві, володіють своїм соціальним характером. На його основі розвиваються і набувають сили певні соціальні, національні і культурні ідеї. Проте ці ідеї самі по собі пасивні і можуть стати реальними силами лише тоді, коли відповідають особливим людським потребам.

Узагальнивши дані спостережень за поведінкою різних людей і соотнеся їх з практикою роботи в клініці, Э. Фромм вивів наступні основні типи соціальних характерів.

1. «Мазохист-садіста. Це тип людини, яка схильна бачити причини своїх життєвих успіхів і невдач, а також причини спостережуваних соціальних подій не в обставинах, що складаються, а в людях. Прагнучи усунути ці причини, він направляє свою агресію на людину, яка представляється йому причиною невдачі. Якщо йдеться про нього самого, то його агресивні дії прямують на себе; якщо як причина виступають інші люди, то вони стають жертвами його агресивності. Така людина багато займається самоосвітою, самоудосконаленням, «переробкою» людей «в кращу сторону». Своїми наполегливими діями, непомірними вимогами і домаганнями він іноді доводить себе і що оточують до стану знемоги. Така людина особливо небезпечна для тих, що оточують, коли він отримує над ними владу: він починає їх тероризувати, виходячи при цьому з «благих намірів».


* Фромм Э. Искусство любові: Дослідження природи любові. — М.: Знання, 1990.