Частина I, Введення в загальну психологію

загальну здібність до відчуттів. На думку А. І. Леонтьева, поява чутливості у тварин може служити об'єктивною біологічною ознакою виникнення психіки.

Відмінною рисою чутливості в порівнянні з тією, що дратує є те, що з виникненням відчуттів живі організми дістають можливість реагувати не тільки на біологічно значущі чинники середовища, але і на біологічно нейтральні, хоча для простих представників даного рівня розвитку, таких як черви, молюски, членистоногі, ведучими як і раніше є біологічно значущі чинники середовища. Проте в цьому випадку характер реагування тварин, що володіють чутливістю, на чинники зовнішнього середовища принципово відрізняється від реагування живих організмів нижчого рівня. Так, наявність чутливості дозволяє тварині реагувати на сенс, що має для нього, об'єкт до безпосереднього контакту з ним. Наприклад, тварина даного рівня розвитку психіки може реагувати на колір об'єкту, його лапах або форму і т.д. Надалі в процесі розвитку органічною материнський у живих істот поступово формується одна з головних властивостей психіки — здатність випереджаючого і цілісного віддзеркалення реального миру. Це означає, що в процесі еволюції тварини, що володіють більш високо розвиненою психікою, здатні отримувати інформацію про навколишній світ, аналізувати її і реагувати на можливу дію з боку будь-яких навколишніх об'єктів, як біологічно значущих, так і біологічно нейтральних.

Саме по собі поява у певного класу тварин чутливості, або здібності, до відчуттів може розглядатися не тільки як зародження психіки, але і як поява принципово нового твань пристосування до зовнішнього середовища. Основна відмінність даного твань пристосування полягає в появі особливих процесів, що пов'язують тварину з середовищем, — процесів поведінки.

Поведінка — це складний комплекс реакцій живого організму на дії зовнішнього середовища. Необхідно підкреслити, що живі істоти, залежно від рівня психічного розвитку, володіють поведінкою різної складності. Прості поведінкові реакції ми можемо побачити, спостерігаючи, наприклад, за тим, як черв'як змінює напрям свого руху, зіткнувшись з перешкодою. При цьому чим вище рівень розвитку живої істоти, тим більше складна у нього поведінка. Наприклад, у собак ми вже спостерігаємо прояви випереджаючого віддзеркалення. Так, собака уникає зустрічі з об'єктом, який містить в собі певну загрозу. Проте найскладніша поведінка спостерігається у людини, яка на відміну від тварин володіє не тільки здатністю реагувати на раптові зміни умов зовнішнього середовища, але і здатністю формувати мотивовану (усвідомлене) і цілеспрямовану поведінку. Можливість здійснення такої складної поведінки обумовлена наявністю у людини свідомості.

Свідомість — вищий рівень психічного віддзеркалення і регуляції, властивий тільки людині як суспільно-історичній істоті.

З практичної точки зору свідомість виступає як безперервно змінна сукупність плотських і розумових образів, що безпосередньо предстають перед суб'єктом в його внутрішньому світі і що передбачають його практичну діяльність. Ми маємо право припустити, що схожа психічна деятель-