Розділ 25. Характер • 581

що в основному склався, і те, що відбувається з ним надалі, майже ніколи не робить характер людини невпізнанним для тих, хто з ним спілкувався в шкільні роки.

Слід зазначити, що характер не є застиглою освітою, а формується і трансформується впродовж всього життєвого шляху людини. Характер не є фатально зумовленим. Хоча він і обумовлений об'єктивними обставинами життєвого шляху людини, самі ці обставини змінюються під впливом вчинків людини. Тому після закінчення учбового закладу характер людини продовжує формуватися або видозмінюватися. На даному етапі людина сама є творцем свого характеру, оскільки характер складається залежно від світогляду, переконань і звичок етичної поведінки, які виробляє у себе людина, від справ і вчинків, які він здійснює, від всієї його свідомої діяльності. Цей процес в сучасній психологічній літературі розглядається як процес самовиховання.

Самовиховання характеру припускає, що людина здатна звільнитися від зайвої зарозумілості, може критично подивитися на себе, побачити свої недоліки. Це дозволить йому визначити мету роботи над собою, тобто ті риси вдачі, від яких би він хотів позбавитися або, навпаки, які хотів би виробити у себе. Неоціниму допомогу у вихованні характеру надають старші, тому більшість людей прагнуть знайти собі хорошого наставника. Невипадковий на Сході говорять; «Якщо є учень, вчитель знайдеться». У цьому вислові закладений глибокий сенс. Ніякий вчитель не не в змозі навчити того, хто не хоче вчитися. Той, хто хоче вчитися, завжди знайде, на кого йому дорівнювати.

Приклад для наслідування не обов'язково повинен бути реальним. Це може бути кіногерой або герой літературного твору, що відрізняється глибокою принциповістю і винятковою твердістю характеру, герой війни, передовий учений і т.д. Окрім цього, особливе значення у формуванні характеру належить суспільній діяльності людини, активна участь в якій розвиває відчуття відповідальності перед колективом, сприяє розвитку організованості, витримки, відчуття довга.

Найбільш ефективним засобом формування характеру є праця. Сильними характерами володіють люди, що ставлять перед собою великі завдання в роботі, рішення, що наполегливо добиваються їх, долають всі варті на шляху до досягнення цієї мети препятствия, що здійснюють систематичний контроль за виконанням наміченого. Тому ми маємо право стверджувати, що характер, як і інші риси особи, формується в діяльності.

Контрольні питання

1. Розкрійте суть поняття «характер».

2. У чому виражаються особливості характеру як психічного феномена?

3. Які закономірності формування характеру ви знаєте?