Розділ 1. Предмет психології, її завдання і методи • 1 5


з

властивості мозку, особливості функціональної геометрії великих півкуль. Сукупність первинних властивостей індивіда визначає його вторинні властивості: динаміку психофізіологічних функцій і структуру органічних потреб. У свою чергу, інтеграція всіх цих властивостей обумовлює особливості темпераменту і завдатки людини.

Інше поняття, що характеризує людину як об'єкт реального миру, — «особа». Дане поняття, як і поняття «індивід», має різні варіанти тлумачення. Зокрема, під особою розуміється індивід як суб'єкт соціальних відносин і свідомої діяльності. Деякі автори під особою розуміють системну властивість індивіда, що формується в спільній діяльності і спілкуванні. Є і інші тлумачення цього поняття, але всі вони сходяться в одному: поняття «Особою характеризує людину як соціальну істоту (мал. 1.2). В рамках даного поняття розглядаються такі психологічні властивості особи, як мотивація, темперамент, здібності і характер.


 

Мал. 1.2. Структура поняття - «особа» (по Б. Р. Ананьеву)

Наступне поняття, яке виділяв Ананьев при вивченні людини, — «суб'єкт діяльності». Це поняття за своїм змістом займає проміжне положення між поняттями «індивід» і «особу». Суб'єкт діяльності сполучає в єдиний цілий біологічний початок і соціальну суть людини. Якби людина не володіла здатністю виступати як суб'єкт діяльності, то навряд чи він міг би розглядатися як соціальна істота, оскільки її еволюція і соціальний розвиток неможливі без діяльності.

Перш ніж охарактеризувати людину як суб'єкта діяльності, необхідно з'ясувати сенс поняття «суб'єкт» як філософській категорії. Найчастіше це поняття уживається спільно з поняттям «об'єкт». Об'єкт і суб'єкт завжди знаходяться в певному взаємозв'язку. Об'єкт — це що існують незалежно від нашої свідомості предмет або явище реального миру, виступаючі у вигляді мети, на яку обернена активність людини, — суб'єкта дії. Людина завжди оточена певними предметами або стикається з явищами реального миру. Залежно від того, на що або на кого обернена його активність, той або інший предмет може виступати як об'єкт. Об'єктом може бути і сама діяльність людини.