Частина I. Введення в загальну психологію

У вітчизняній психології дану проблему розглядає з матеріалістичної крапки зір, що припускає використання раціоналістичного способу пізнання, заснованого на експерименті. Завдяки експериментальним дослідженням сьогодні ми знаємо, що існує певний взаємозв'язок між біологічним і психічним. Наприклад, добре відомо, що захворювання або порушення функціонування тих або інших органів можуть відбиватися на психіці людини. Так, тривалий курс лікування з використанням апарату «штучна нирка» супроводжується явищем тимчасового зниження інтелектуальних здібностей, що пов'язане з накопиченням в мозку солей алюмінію. Після припинення курсу лікування відбувається відновлення інтелектуальних здібностей.

Слід зазначити, що такі складні психічні механізми, спостережувані у людини, сталі можливі лише унаслідок тривалої еволюції живих організмів, історичного розвитку людства і індивідуального розвитку конкретного індивіда. У даному розділі ми розглянемо еволюцію психіки тварин.

3.2. Розвиток психіки тварин

У вітчизняній психології давно затвердилася думка про те, що поведінка тварин за своєю суттю є інстинктивною поведінкою. З інстинктами зв'язані і ті форми поведінки, які отримуються конкретним тваринам в процесі його життя.

Інстинктивна поведінка — це видова поведінка, однаково направлена у всіх представників одного і того ж виду тварин. Як правило, інстинктивна поведінка визначається біологічною доцільністю і полягає в забезпеченні можливості існування (виживання) конкретного представника або вигляду в цілому. По було б не зовсім вірно стверджувати, що поведінка тварини є тільки генетично обумовленою і не змінюється протягом його життя.

Умови, в яких знаходиться тварина, постійно змінюються, тому індивідуальне пристосування, як указував І. П. Павлов, існує у всіх тварин. Наприклад, кільчасті черв'яки зазвичай реагують на дотик до них паличкою захисними рухами, але якщо це рух пов'язати з годуванням, то воно викликає у них поведінкові реакції, пов'язані з пошуком пищи. Доведена також можливість зміни поведінки у дафний, молюсків, бджіл і ін.

Особливістю поведінки тварин на ранніх етапах розвитку є те, що воно завжди спонукає і управляється окремими властивостями предметів, що впливають на тварина. Наприклад, як тільки комаха потрапляє в павутину, павук біжить до нього і обвиває його своєю ниткою. Що викликає цю поведінку павука? У спеціальних дослідах було встановлено, що подібна поведінка павука обумовлена вібрацією павутини, передавальної вібрацію крил комахи. Як тільки вібрація припиняється, павук перестає рухатися до своєї жертви, та варто відновити вібрацію, як павук знов починає рухатися. Те, що саме вібрація павутини обумовлює поведінку павука, доводить наступний досвід: виб-