Розділ 3. Поняття про психіку і її еволюцію • 77

рирующий камертон, піднесений до павутини, викликає рух павука, в той же час вібрація крил мухи, схопленої пінцетом і піднесеною безпосередньо до павука, примушує павука тікати. Значить, дійсно, рух павука до жертви обумовлений вібрацією павутини.

Мимоволі виникає декілька питань. По-перше, чим пояснюється спонукальна дія тих або інших властивостей предметів і, по-друге, чому взагалі можлива яка-небудь поведінка тварин? Відповідь на перше питання проста: вібрація павутини стійко зв'язана у павука з поглинанням і засвоєнням їм пищи — комахи, що потрапила в павутину. Отже, подібну поведінку тварин має біологічний сенс, оскільки пов'язано із задоволенням біологічних потреб, в даному випадку з поглинанням пищи.

Слід зазначити, що біологічний сенс дії предметів, що збудливих і направляють поведінку тварини, не є постійним, а міняється і розвивається залежно від конкретних умов життя тварини і особливостей середовища. Якщо, наприклад, зголоднілу жабу почати годувати черв'яками, а потім покласти перед нею сірник і грудочку моху, то вона схопить сірник, що має, подібно до черв'яків, подовжену форму. Але якщо заздалегідь годувати жабу павуками, то вона не зверне уваги на сірник і схопить мох. Округлі форми тепер придбали для неї сенс пищи.

Ця стадія розвитку, що характеризується тим, що поведінка тварини спонукає окремими властивостями предмету внаслідок того, що вони пов'язані із здійсненням основних життєвих (функцій тварин, називається стадією елементарної поведінки. Відповідно даний рівень розвитку психіки називається стадією елементарної сенсорної психіки.

Тепер необхідно відповісти на питання, чому можливо дана поведінка у тварин? Подібна поведінка тварини можлива завдяки існуванню певних органів, що є матеріальною основою психічного. На стадії елементарної поведінки в розвитку тварин спостерігається диференціація органів чутливості. .Например, якщо у нижчих тварин клітки, чутливі до світла, розсіяні по всій поверхні тіла і ці тварини володіють лише загальною світлочутливістю, то вже у черв'яків (рис 3.2) ці клітки

Мал. 3.2.Диференціація органів чуття у тварин на стадії елементарною

поведінки. Пояснення в тексті