Класичний експеримент И. П. Павлова


 

 

 


 

.


В результаті було виявлено, що у собаки починалося виділення слини відразу ж при запаленні світла. Більш того, слина починала виділятися навіть тоді, коли після запалення світла їжа взагалі не подавалася. Таким чином, нейтральний подразник – світло — перетворився на умовний стимул, а у собаки сформувався умовний рефлекс.

З роками фізіологи розробили безліч варіантів павловского експерименту, прагнучи всебічно вивчити механізми освіти і згасання умовних рефлексів.

реагуватиме на перший звук і ігноруватиме другою. Отже, тварина диференціює звуки. Навпаки, якщо з однією біологічно значущою дією зв'язати обидва звуки, то тварина однаково реагуватиме на будь-який з цих звуків. Отже, тварина в змозі зробити певне узагальнення, що стосується біологічно важливих дій. Таким чином, на даній стадії розвитку у тварин виникає здатність розрізнення і узагальнення дії. Проте ці здібності не можуть бути інтерпретовані як ознаки мислення, оскільки здатність розрізняти і узагальнювати пов'язана в основному з біологічною роллю дії.

Наступна, найвища стадія розвитку поведінки тварин називається стадією інтелектуальної поведінки, або інтелекту. Але відразу слід обмовитися: інтелект тварини і інтелект людини — не одне і те ж.

Завдяки експериментам, проведеним співробітниками Павлова і його послідовниками, сьогодні ми маємо чітке уявлення про рівень розвитку тварин на цій стадії до про особливості розвитку їх інтелекту. У цих експериментах банан або апельсин підвішується в недоступному для мавпи (шим-