Розділ 3. Поняття про психіку і її еволюцію • 83

панзе) місці. Для того, щоб дістати пищу, їй необхідно скористатися якимись пристосуваннями, наприклад ящиками або палицею. У цих експериментах були виявлені відмітні особливості тварин, що знаходяться на стадії інтелектуальної поведінки.

По-перше, якщо на нижчому ступені розвитку операції формувалися поступово, методом численних проб і помилок, то стадія інтелектуальної поведінки характеризується спочатку періодом повного неуспіху — безліч спроб, з яких жодна не є успішною, а потім, як би раптово, до тварини приходить рішення поставленої задачі.

По-друге, якщо повторити досвід, знайдена операція, не дивлячись на те що вона була виконана тільки один раз, буде відтворена відносно легко, тобто мавпа вирішує поставлену задачу відразу.

По-третє, мавпа легко застосовує знайдене рішення задачі в інших умовах, схожих з тими, в яких рішення виникло вперше. Наприклад, якщо після того, як мавпа навчилася діставати плід за допомогою палиці, її позбавити цієї палиці, то для вирішення завдання вона шукатиме схожий предмет.

По-четверте, тварини на стадії інтелектуальної поведінки здібні до об'єднання в одному акті два послідовних самостійних операції, з яких перша готує здійснення другої. Наприклад, мавпа знаходиться в клітці, до стелі якої підвішений банан. Поряд з кліткою лежать дві палиці: коротка і довга. Довга палиця лежить на недоступній для мавпи відстані, її можна дістати за допомогою короткої палиці, яка знаходиться зовсім поряд. Оскільки за допомогою короткої палиці мавпа не може дістати банан, але може дістати довгу, то вона спочатку повинна дістати за допомогою короткої палиці довгу і тільки потім за допомогою довгої палиці дістати банан.

Таким чином, при переході до третього ступеня розвитку тварин спостерігається ускладнення їх поведінки. У актах поведінки присутня фаза підготовки до виконання основної дії. Саме наявність фази підготовки і складає характерну межу інтелектуальної поведінки. Про інтелект можна говорити тоді, коли виникає необхідність підготовки до здійснення тієї або іншої операції. При цьому нові умови виконання певної операції викликають у тварини не будь-які «пробні» дії, а спробу застосування вироблених раніше операцій або навиків.

Необхідно також відзначити, що оскільки мавпа вже в змозі зв'язати два таких предмету, як палиця і плід, то відповідно для рівня інтелектуальної поведінки характерна наявність деякої здатності узагальнювати відносини і зв'язки речей. Анатомо-фізіологичсськой основою виникнення і розвитку інтелекту у тварин є достатньо високий рівень розвитку кори головного мозку, і в першу чергу — лобових доль. Експериментально доведено, що саме так звані префронтальные поля визначають можливість виконання двофазних завдань. Якщо їх видалити, то тварина 'втрачає свої здібності до виконання складних завдань.

Таким чином, ми розглянули основні стадії розвитку поведінки у різних тварин. Ці стадії описані А. Н. Леонтьевим. Пізніше на основі новітніх зоопсихологических даних К. Э. Фабри розвинув погляди Леонтьева і раз -работал концепцію розвитку психіки Леонтьева—фабрі. У даній концепції