Частина I. Введення в загальну психологію

Перш за все слід звернути увагу на те, що виникнення свідомості v людини, поява мови і можливості трудитися були підготовлені еволюцією людини як біологічного вигляду. Прямохожденне звільнило передні кінцівки від функції ходьби і сприяло розвитку їх спеціалізації, пов'язаної з хапанням предметів, їх утриманням і маніпулюванням ними, що в цілому сприяло створенню для людини можливості трудитися. Одночасно з цим відбувався розвиток органів чуття. У людини зір став домінуючим джерелом отримання інформації про навколишній світ.

Ми маємо право вважати, що розвиток органів чуття не міг походити ізольовано від розвитку нервової системи з цілому, оскільки з появою людини як біологічного вигляду наголошуються істотні зміни в будові нервової системи, і перш за все головного мозку. Так, об'єм головного мозку людини перевищує об'єм мозку його найближчого попередника — людиноподібної мавпи — більш ніж в два рази. Якщо у людиноподібної мавпи середній об'єм мозку рівний 600 см3, то у людини він складає 1400 см3. Ще в більшій пропорції збільшується площа поверхні великих півкуль, оскільки кількість звивини кори головного мозку і їх глибина у людини значно більше (мал. 4.1).

Мал. 4.1. Будова головного мозку у акули (Л), кролика (Б), ящірки (В), людини (Г)


 

Проте з появою людини відбувається не тільки фізичне збільшення об'єму головного мозку і площі кори. Відбуваються істотні структурні і функціональні перебудови мозку. Наприклад, у людини в порівнянні з людиноподібною мавпою зменшилася в процентному співвідношенні площа проекційних нулів, пов'язаних з елементарними чутливими і руховими функціями, і збільшився процентний зміст інтеграційних полів, пов'язаних з вищими психічними функціями (мал. 4.2).

Таке різке розростання кори головного мозку, її структурна еволюція перш за все пов'язані з тим, що ряд елементарних функцій, які у тварин цілком здійснюються нижчими відділами мозку, у людини вже вимагають участі кори. Відбувається подальша кортикализация управління поведінкою, більше підпорядкування елементарних процесів корі в порівнянні з тим, що спостерігається у тварин. Можна припустити, що еволюція кори головного мозку в процесі філогенезу людини, разом з його соціально-історичним