Розділ 4. Походження і розвиток свідомості людини • 101

ражание дорослим. В результаті дитина починає наслідувати дорослому більш усвідомлено, що свідчить про появу у дитини можливості оволодіння суспільно виробленими способами дій. Це у свою чергу забезпечує появу в кінці даної стадії специфічно людських рухових операції з предметами. При цих операціях великий палець протиставляється іншим, що характерний тільки для людини. Поступово дитина починає все більш довершеним способом захоплювати і тримати предмети рукою. До кінця періоду дитина опановує і самостійною ходьбою.

Таким чином, основними характеристиками даного періоду є: зміна відношення з навколишнім світом на основі наочного спілкування; осмислення предметів і поява перших ознак мови; поява неімпульсного наслідування дорослим і вироблення специфічно людських рухових операцій з предметами; оволодіння самостійною ходьбою.

Преддошкольпий вік (від 1 року до 3 років) характеризується виникненням і первинним розвитком специфічно людської, суспільної за своєю природою діяльності дитини і специфічної для людини форми свідомого віддзеркалення дійсності. Суть основних змін в психіці дитини в цей період полягає в тому, що дитина опановує людським відношенням до безпосередньо навколишнього його світу предметів. Причому пізнання властивостей предметів здійснюється дитиною через наслідування діям дорослим з ними, тобто відбувається пізнання предметів одночасно з осмисленням їх функцій. Оволодіння функціями предметів у дитини відбувається двояко. З одного боку, це розвиток простих навиків, таких як володіння ложкою, чашкою і ін. Інша форма оволодіння предметами — це маніпулювання ними в процесі гри.

Поява гри знаменує нову стадію розвитку психіки дитини. Він вже пізнає мир не тільки при взаємодії з дорослим, але і самостійно.

На цій основі дитина опановує і словами, які теж усвідомлюються ним перш за все як що позначають предмет з його функціями. При цьому в процесі гри мова все частіше стає включеною в діяльність, все частіше починає виконувати функцію не тільки позначення предметів, але і засобу спілкування. Проте відмітною особливістю ігор дитини в цьому віці порівняно з наступною стадією — стадією дошкільного віку — є відсутність уявної ситуації в грі. Дитина, маніпулюючи предметами, просто наслідує діям дорослих, не наповнюючи їх змістом, але в процесі гри у дитини інтенсивно розвиваються сприйняття, здібність до аналізу і узагальнення, тобто відбувається інтенсивне формування розумових функцій. До кінця даної стадії активність дитини викликається вже не тільки безпосередньою зустріччю з предметом, але і намірами самої дитини. В цей час дитина прагне виконувати все більший круг відомих дій. Часта поява фрази «я сам» знаменує початок нової стадії розвитку психіки дитини.

Отже, основні особливості психічного розвитку дитини на даному етапі полягають в оволодінні властивим людині відношенням до навколишніх предметів, в наслідуванні поведінці дорослих і у формуванні основних функцій мислення.