Частина I. Введення в загальну психологію


Н

На периферії аксони з'єднуються з мініатюрними органічними пристроями, призначеними для сприйняття різних видів анергії (механічною, електромагнітною, хімічною і ін.) і перетворення це в енергію нервового імпульсу. Ці органічні пристрої називаються рецепторами. Вони розташовані але всьому організму людини. Особливі багато рецепторів в органах чуття, спеціально призначеного для сприйняття інформації про навколишній світ.

Досліджуючи проблему сприйняття, зберігання і переробки інформації, И. П. Павлов ввів поняття аналізатора. Дане поняття позначає відносно автономну органічну структуру, що забезпечує переробку специфічної сенсорної інформації і проходження її

на всіх рівнях, включаючи ЦНС. Отже, кожен аналізатор складається з трьох структурних елементів: рецепторів, нервових волокон і відповідних відділів ЦНС (мал. 4.5).

Як ми вже говорили, існують декілька груп рецепторів. Це підрозділ па групи вивіданий здатністю рецепторів сприймати і переробляти тільки один вид дій, тому рецептори діляться на зрительные, слухові, смакові, нюхові, шкіряні і ін. Інформація, отримана за допомогою рецепторів, передається далі у відповідний відділ ЦНС, включаючи кору головного мозку. При цьому слід зазначити, що інформація від однакових рецепторів поступає тільки в певну область кори головного мозку. Зоровий аналізатор замикається на одну ділянку кори, слухової, — на іншій і т.д.

Слід підкреслити, що вся кора головного мозку може бути розділена на окремі функціональні зони. При цьому можна виділити не тільки зони аналізаторів, але і рухові, мовні і ін. Так, відповідно до класифікації К. Бродмана кору головного мозку можна розділити на 11 областей і 52 поля.

Розглянемо детальніше будову кори головного мозку (мал. 4.6, мал. 4.7, мал. 4.8). Вона є верхнім шаром переднього мозку, утвореним в основному вертикально орієнтованими нейронами, їх відростками — дендри-тами і пучками аксонів, що йдуть вниз, до відповідних відділів мозку, а також аксонів, передавальних інформацію від нижележащих мозкових структур. Кору головного мозку підрозділяють на області: скронева, лобова, тім'яна, потилична, а самі області діляться на ще дрібніші ділянки — поля. При цьому слід зазначити, що оскільки в головному мозку виділяють ліву і праву півкулі