Розділ 4. Походження і розвиток свідомості людини •111

Вторинні поля грають виключно важливу роль в забезпеченні функціонування як психіки людини, так і самого організму. Якщо на ці поля впливати електричним струмом, наприклад на вторинні поля зорового аналізатора, то у людини можна викликати цілісні зорові образи, а їх руйнування приводить до розпаду зорового сприйняття предметів, хоча окремі відчуття і залишаються.

Серед інтеграційних полів кори головного мозку людини необхідно виділити диференційовані тільки у людини центри мови: п,ентр слухового сприйняття мови (так званий центр Вернике) і руховий центр мови (так званий центр Брока). Наявність цих диференційованих центрів свідчить про особливу роль мови для регуляції психіки і поведінки людини. Проте існують і інші центри. Наприклад, свідомість, мислення, формування поведінки, вольовий контроль пов'язані з діяльністю лобових доль, так званих префронтальной і премоторной зон.

Представництво мовної функції у людини асиметрично.Воналокалізована в лівій півкулі. Подібне явище отримала назва функціональної асиметрії. Асиметрія характерна не тільки для мови, але і для інших психічних функцій. Сьогодні відомо, що ліва півкуля в своїй роботі виступає як що веде в здійсненні мовних і інших пов'язаних з мовою функцій:

читання, листа, рахунку, логічної пам'яті, словесно-логічного, або абстрактного, мислення, довільної мовної регуляції інших психічних процесів і станів. Права півкуля виконує не пов'язані з мовою функції, і відповідні процеси зазвичай протікають на плотському рівні.

Ліву і праву півкулі виконують різні функції при сприйнятті і формуванні образу предмету, що відображається. Для правої півкулі характерна висока швидкість роботи по пізнанню, його точність і чіткість. Такий спосіб пізнання предметів можна визначити як інтегральний-синтетичний, цілісний по перевазі, структурно-смысловой, тобто права півкуля відповідає за цілісне сприйняття об'єкту або виконує функцію глобальної інтеграції образу. Ліва півкуля функціонує на основі аналітичного підходу, що полягає в послідовному переборі елементів образу, тобто ліву півкулю здійснює відображення предмету, формуючи окремі частини психічного образу. Слід зазначити, що в сприйнятті зовнішнього світу задіяно обидві півкулі. Порушення діяльності будь-якої з півкуль може привести до неможливості контакту людину з навколишньою дійсністю.

Необхідно також підкреслити, що спеціалізація півкулі відбувається в процесі індивідуального розвитку людини. Максимальна спеціалізація наголошується при досягненні людиною періоду зрілості, а потім, до старості, ця спеціалізація знов втрачається.

При знайомстві з будовою центральної нервової системи ми повинні обов'язково зупинитися на розгляді ще однієї мозкової структури — ретикулярній формації, яка грає особливу роль в регуляції багатьох психічних процесів і властивостей. Така назва — ретикулярна, або сітьовидна, — вона отримала із-за своєї будови, оскільки є сукупністю розріджених, таких, що нагадують тонку мережу нейронних структур, анатомічно розташованих в спинному, довгастому і задньому мозку.