Розділ 4. Походження і розвиток свідомості людини •117

Всі об'єкти, що впливають на людину, і умови діяльності, незалежно від їх значущості, сприймаються людиною у вигляді образу. Цей образ співвідноситься з інформацією, що зберігається в пам'яті, і мотивацпонными установками людини. Причому процес зіставлення здійснюється, швидше за все, через свідомість, що приводить до виникнення рішення і плану поведінки.

У центральній нервовій системі очікуваний підсумок дій представлений у вигляді своєрідної нервової моделі, названою Анохиним акцептором результату дії. Акцептор результату дії — це мета, на яку направлена дія. За наявності акцептора дії і програми дії, сформульованої свідомістю, починається безпосереднього виконання дії. При цьому включається воля, а також процес отримання інформації про виконання поставленої мети. Інформація про результати дії має характер зворотного зв'язку (зворотною афферентации) і направлена па формування установки але відношенню до виконуваної дії. Оскільки інформація проходить через емоційну сферу, вона викликає певні емоції, що впливають на характер установки. Якщо емоції носять позитивний характер, то дія припиняється. Якщо емоції негативні, то до виконання дії вносяться корективи.

Теорія функціональних систем П. К. Анохина набула широкого поширення унаслідок того, що вона дозволяє наблизитися до рішення питання про взаємозв'язок фізіологічних і психологічних процесів. Ця теорія говорить про те, що психічні явища і фізіологічні процеси грають важливу роль в регуляції поведінки. Більш того, поведінка в принципі неможлива без одночасної участі психічних і фізіологічних процесів.

Існують і інші підходи до розгляду взаємозв'язку психіки і мозку. Так, А. Р. Лурия запропонував виділити анатомічно відносно автономні блоки головного мозку, що забезпечують (функціонування психічних явищ. Перший блок призначений для підтримки певного рівня активності. Він включає ретикулярну формацію стовбура мозку, глибинні відділи середнього мозку, структури лимбической системи, медиобазальные відділи кори лобових і скроневих доль мозку. Другий блок пов'язаний з пізнавальними психічними процесами і призначений для процесів отримання, переробки і зберігання інформації, Даний блок складається з ділянок кора головного мозку, яка в основному розташовується в задніх і скроневих відділах великих півкуль. Третій блок забезпечує функції мислення, поведінкової регуляції і самоконтролю. Структури, що входять в даний блок, знаходяться в передніх відділах кори головного мозку.

Дана концепція була висунута Лурієй в результаті аналізу результатів що проводяться їм експериментальних досліджень функціональних і органічних порушень і захворювань мозку. Проте слід зазначити, що проблема локалізації психічних функцій і явищ в головному мозку цікава сама по собі. Свого часу була висунута ідея про те, що всі психічні процеси пов'язані з певними ділянками мозку, тобто локалізовані. Згідно ідеї локалиализма, кожна психічна функція може бути «прив'язана і» до певної органічної ділянки мозку. В результаті бувальщини створені детальні карти локалізації психічних функцій в мозку.

Проте через певний час були отримані факти, що свідчать про те, що різні порушення психічних процесів нерідко зв'язані