Розділ 5. Психологічна теорія діяльності • 127

відмінність в поняттях «активність» і «реактивність»? Поняття «реактивність» подразумевает у відповідь дію або реакцію на дію якого-небудь стимулу. Формула «стимул—реакции» є одним з основних положень бихевиоризма. З цієї точки зору активний стимул, що впливає на людину. Активність з погляду теорії діяльності є властивість самого суб'єкта, тобто характеризує людину. Джерело активності знаходиться в самому суб'єктові у формі мети, на досягнення якої направлена дія.

По-четверте, поняття «дія» виводить діяльність людини в наочний і соціальний світ. Річ у тому, що мета дії може носити не тільки біологічний сенс, такий як здобич пищи, але також може бути направлена на встановлення соціального контакту або створення предмету, не пов'язаного з біологічними потребами.

Виходячи з характеристик поняття «дія» як основного елементу аналізу діяльності, формулюються основоположні принципи психологічної теорії діяльності:

1. Свідомість не може розглядатися як замкнуте в самому собі: воно повинне виявлятися в діяльності (принцип «розмивання» круга свідомості).

2. Поведінку не можна розглядати у відриві від свідомості людини (принцип єдності свідомості і поведінки).

3. Діяльність — це активний, цілеспрямований процес (принцип активності).

4. Дії людини наочні; їх цілі носять соціальний характер (принцип наочної людської діяльності і принцип її соціальної обумовленості).

Саме по собі дія не може розглядатися як той елемент початкового рівня, з якого формується діяльність. Дія — це складний елемент, який часто сам складається з багатьох дрібніших. Таке положення об7,ясняет-ся тим, що кожна дія обумовлена метою. Цілі людини не тільки різноманітні, але і разномасштабны. Є крупні цілі, які діляться на дрібніші приватні цілі, а ті, у свою чергу, можуть ділитися на ще дрібніші приватні цілі і т.д. Наприклад, ви хочете посадити яблуню. Для цього вам необхідно:

1) правильно вибрати місце для посадки; 2) викопати яму; 3) узяти саджанець і присипати його землею. Таким чином, ваша мета розбивається на три подцели. Проте якщо подивитися на приватні цілі, то ви відмітите, що і вони теж складаються з ще дрібніших цілей. Наприклад, для того, щоб викопати яму, ви повинні узяти лопату, втиснути її в землю, вийняти і відкинути землю і т.д. Отже, ваша дія, направлене па те, щоб посадити яблуню, складається з дрібніших елементів — приватних дій.

Тепер необхідно звернути увагу на те, що кожна дія може бути виконана по-різному, тобто за допомогою різних способів. Спосіб виконання дії називається операцією. У свою чергу, спосіб виконання дії залежить від умов. В різних умовах для досягнення однієї і тієї ж мети можуть бути використані різні операції. При цьому під умовами подразумеваются як зовнішні обставини, так і можливості суб'єкта, що самого діє. Тому мета, дана в певних умовах, в теорії діяльності