Частина I. Введення в загальну психологію

цілій серії дій, що саме по собі не може розглядатися як операція. Отже, однією з найбільш інформативних ознак, дії, що розмежовують, і операції, є співвідношення між ступенем усвідомлення виконуваної діяльності. В деяких випадках цей індикатор не діє, тому доводиться шукати іншу об'єктивну поведінкову або фізіологічну ознаку.

Тепер перейдемо до третього, самого нижнього рівня структури діяльності — психофізіологічних функцій. Під психофізіологічними функціями в теорії діяльності розуміються 41изиологические механізмів забезпечення психічних процесів. Оскільки людина є біосоціальною істотою, протікання психічних процесів невіддільно від процесів фізіологічного рівня, що забезпечують можливість здійснення психічних процесів. Існує ряд можливостей організму, без яких більшість психічних функцій не можуть здійснюватися. До таких можливостей в першу чергу слід віднести здібності до відчуття, моторні здібності, можливість фіксації слідів минулих дій. Сюди ж необхідно віднести ряд природжених механізмів, закріплених в морфології нервової системи, а також ті, які дозрівають протягом перших місяців життя. Всі ці здібності і механізми дістаються людині при його народженні, Т. е. вони мають генетичну обумовленість.

Психофізіологічні функції забезпечують і необхідні передумови для здійснення психічних функцій, і засобу діяльності. Наприклад, коли ми прагнемо щось запам'ятати, то використовуємо спеціальні прийоми для швидшого і якіснішого запам'ятовування. Проте запам'ятовування не відбулося б, якби ми не володіли мнемическими функціями, що полягають в здатності запам'ятовувати. Мнемічеськая функція є природженою. З моменту народження дитина починає запам'ятовувати величезну кількість інформації. Первинно це проста інформація, потім, в процесі розвитку, зростає не тільки об'єм інформації, що запам'ятовується, але змінюються і якісні параметри запам'ятовування. Разом з тим існує хвороба пам'яті, при якій запам'ятовування стає абсолютно неможливим (корсаковский синдром), оскільки мнемическая функція виявляється зруйнованою. При цій хворобі абсолютно не запам'ятовуються події, навіть ті, які трапилися кілька хвилин тому. Тому навіть при спробі такого хворого спеціально вивчити який-небудь текст забувається не тільки текст, але і сам факт того, що така спроба робилася. Отже, психофізіологічні функції складають органічний фундамент процесів діяльності. Без них неможливі не тільки конкретні дії, але і постановка завдань на їх здійснення.

5.3. Теорія діяльності і предмет

психології

Розглянувши операційно-технічні аспекти діяльності, ми повинні поставити собі питання про те, чому здійснюється те або інша дія, звідки беруться цілі? Для того, щоб відповісти на це питання, необхідно звернутися до таких понять, як потреби і мотиви.