Матеріали конструкцій i з’єднань та їx розрахункові опори

Марки сталі, матеріали конструкщй i додаткові вимоги до них, передбачені ГОСТами та ТВ (технічними вказівками), необхідно вказувати на кресленнях KM i КМД.

Залежно від ступеня вілповідальності будівлі, виду інтенсивності силового впливу, а також кліматичного району будівництва вci конструкції розділені на чотири групи (табл.50* [3]).

Для кожної групи наведений перелік конструкцій i марки сталей. Марку сталі, якщо вона не вказана в завданні, вибирають з табл.50* [3] для відповідної групи конструкцій. У межах групи марку сталі встановлюють, виходячи з економічних міркувань i i її дефіциту. Для вибраної марки сталі розрахункові характеристики обчислюють за формулами табл.1 [3] або з табл. 51* [3].

Ry - розрахунковий oпip розтягу, стиску, згину, встановлений за межею текучості (табл.51* [3]);

Ru - розрахунковий oпip сталі розтягу, стиску, згину, встановлений за межею міцності (табл.51*[3]);

Rs - розрахунковий oпip сталі зсуву:

,

де Ryn – нормативний опір сталі (межа текучості) (табл.51* [3] )

gm - коефіцієнт надійності за матеріалом, приймається з табл. 2 [3].

Розрахунковий oпip сталі зім’яттю торцевої поверхні Rр приймають за табл. 52 [3]. Для зварних з’єднань використовують електроди марки Е, зварювальний дріт Св за ГОСТ 2246-70*, флюси АН за ГОСТ 9087-81, вуглекислий газ за ГОСТ 8050-76. Вид матеріалу для зварювання приймають з табл. 55 [3] залежно від групи конструкцій, кліматичного району та марки сталі.

Розрахункові опори стикових зварювальних з’єднань при фізичному контролі якості швів приймаються рівними розрахунковим опорам сталі (табл. 52 [3]), а в інших випадках

;,

де Rwy , Rwu - розрахунковий опір зварних стикових з’єднань стиску, розтягу, згину при автоматичному, напівавтоматичному або ручному зварюванні з фізичним контролем якості шва за межею текучості або тимчасовому опорі відповідно;

,

де Rwy - розрахунковий опір зварних стикових з’єднань розтягу та згину при автоматичному, напівавтоматичному або ручному зварюванні за межею текучості;

Rws=Rs,

де Rws - розрахунковий опір зварних стикових з’єднань зсуву;

,

 

де Rwf - розрахунковий опір зварних кутових швів зрізу за наплавленим металом або за (табл. 56 [3];

gwm – коефіцієнт надійності за металом шва, приймається рівним 1,25 при Rwun > 490 МПа; 1,35 при Rwun ³ 590 МПа;

Rwz = 0,45 Run,

де Rwz - розрахунковий опір за межею сплавлення,

де Run - нормативний опір сталі (тимчасовий опір) - (з табл. 51 [З]).

Для болтових з’єднань приймають болти, які задовільняють технологічні вимоги за ГОСТ 1759-70. Клас міцності болтів і марку їх сталі приймають з табл.57 [3], залежно від кліматичного району та умов роботи болтів.

Розрахунковий опір зрізу Rbs і розтягу Rbt обчислюють за формулами табл. 5[3] або приймають з табл.58[3], а зім’яттю Rbp з табл.59[3]. Високоміцні болти виготовляють із сталі марок за ГОСТ 4643-77 з механічними характеристиками, які задовільняють вимоги ГОСТ 22356-77.

Розрахункові опори розтягу високоміцних болтів визначаються за формулою

Rbh = 0,7Rbun,

де Rbun - найменший тимчасовий опір матеріалу болта розриву, приймається з табл. 61* [3].