На тему: Загальні правила виконання технічних деталей Обслуговування та ремонт обладнання

Міністерство освіти і науки України

Державний вищий навчальний заклад

«Калуський політехнічний коледж»

 

Методичні рекомендації

Для аудиторної роботи

на тему: «Загальні правила виконання технічних деталей»

 

для спеціальностей:

Обслуговування та ремонт обладнання

підприємств хімічної і нафтогазопереробної промисловості;

5.091613 (5.05130101). Виробництво органічних речовин;

5.091614 (5.05130102). Виробництво неорганічних речовин;

Обслуговування інтелектуальних інтегрованих

систем;

Монтаж, обслуговування засобів і систем

Автоматизації технологічного виробництва

 

Розглянуто на засіданні комісії

інженерної механіки

Протокол № ____ від ________

Голова циклової комісії:

_______________Лошак Д.В.

 

 

Підготував викладач:

_____________Максим’як І.Ю

 

Передумова

Методичні рекомендації призначені для проведення аудиторного заняття.

До складу входять: методичні рекомендації;

завдання, які рекомендовані для виконання студентами під час заняття;

приклади виконання завдання;

список використаних джерел.

 

Методичні рекомендації

Основні вигляди розташовують на полі креслення за правилами проекційного зв'язку, тобто вигляд зверху міститься під головним, вигляд зліва —… Якщо на кресленні основні вигляди розміщено у взаємному проекційному зв'язку,… Якщо вигляди не розміщені в безпосередньому проекційному зв'язку з головним зображенням, то напрям проекціювання має…

Рис. 4 Рис. 5

Розрізи і перерізи

Розрізом називається таке зображення, на якому деталь умовно розрізана січною площиною, причому частина деталі, що розташована перед січною… При цьому лінії невидимого контуру стануть видимими і зображатимуться не… Прості розрізи поділяються на горизонтальні (рис. 6), фронтальні (рис. 7) та профільні (рис. 8). Розрізи найчастіше…

Рис. 10

Частини вигляду і відповідного розрізу допускається поєднувати, розділяючи їх суціль-ною хвилястою лінією (рис.11-12). Якщо при цьому поєднуються половина вигляду і полови-на розрізу, кожний з яких є симетричною фігурою, то лінією розділу є вісь симетрії (рис.13).

Рис. 11 Рис. 12 Рис. 13

Складні розрізи бувають ступінчастими, якщо січні площини паралельні (рис.14), і ламаними, якщо січні площини перетинаються (рис. 15,16). При ламаних розрізах січні площини умовно повертають до суміщення в одну пло-щину (рис.15). При повертанні січної площини елементи предмета,розташовані за нею, викреслюють так, як вони проекціюються на відповідну площину, з якою виконується суміщення (рис. 16).

Рис.14 Рис. 15 Рис. 16

Перерізом називається плоска фігура, утворена січною площиною при умовному перерізі деталі, причому зображають лише те, що міститься в січній площині (частину деталі, розташовану за січною площиною, не зображають).

Перерізи на рисунках застосовують переважно для виявлення поперечної форми деталі в тому чи іншому місці. Площину перерізу проводять перпенди-кулярно до тієї чи іншої площини проекцій і позначають розімкненою лінією, як і при розрізах. Перерізи бувають винесені й накладені.

Винесеним називають переріз, який зображають поза контуром зображення. Якщо фігура перерізу симетрична та її вісь збігається з лінією перерізу, стрілки й літерні позначення не проставляють (рис. 17).

Рис. 17

Якщо переріз розміщують на довільному місці рисунка, то місце перерізу визначають розімкненою лінією, позначеною літерами, а напрямок суміщення січної площини вказують стрілками. Зображення перерізу супроводжується написом на зразок А-А (рис. 18). Винесені перерізи допускається розташовувати у розриві між частинами одного й того самого вигляду (рис. 19).

Рис. 18 Рис. 19

Накладеним називається переріз, розташований безпосередньо на зображені ( рис.20). Контур накладеного перерізу проводять тонкою суцільною лінією. Літерні позначення на накладених перерізах не проставляють, а стрілки, що вказують напрям повертання, наносять лише при несиметричній формі перерізу.

Якщо січна площина проходить через вісь поверхні обертання, що обмежує отвір або заглиблення, контур отвору чи заглиблення у перерізі показують повністю (рис. 21).

Рис. 20 Рис. 21

Умовності та спрощення

Якщо предмет має кілька однакових, рівномірно розташованих елементів, то на його зображенні показують один-два елементи (наприклад, один отвір, рис. 22).

Рис. 22

Такі деталі, як болти, гвинти, шпильки, заклепки, вали при поздовжньому розрізі показують не перерізаними.

Якщо потрібно виділити на кресленні плоскі поверхні предмета, на них проводять діагоналі суцільними тонкими лініями (див. рис.12, 23).

Рис. 23

Довгі предмети (або елементи), що мають постійний чи закономірно змінний переріз (вали, фасонний прокат і ін.), допускається зображати з розривом (рис.24).

Рис. 24

Виносні елементи

Додаткове, переважно збільшене зображення частини предмета для з'ясування його форми, розмірів, шорсткості поверхні та інших даних, називається виносним елементом.

Застосовуючи виносний елемент, відповідне місце на вигляді, розрізі чи перерізі предмета обводять замкненою суцільною тонкою лінією — колом, овалом тощо. Від цієї лінії проводять тонку лінію — виноску з поличкою, на якій літерою позначають виносний елемент і масштаб зображення (див. рис. 25).

Рис. 25

 

Завдання, які рекомендовані для виконання

Студентами під час занять

Вправа 1.Побудувати комплексне креслення деталі з натури із використанням простого розрізу та нанесенням розмірів. Деталі викладач видає індивідуально. Кількість зображень вибирається із складності виробу.

 

Приклад виконання вправи 1.

 

Умова задачі Виконана роботи

 

Вправа 2.Перекреслити зображення. На місці вигляду спереду виконати вказаний ступінчастий розріз.

Варіанти виконання завдання на с.113, 114 [1].

Нище приведений приклад виконання вправи 2.

 

 

 

Список використаних джерел

Основна література: 1. Кузьмина И.А., Хомутова А.И. Задачник по основам черчения: Учебное пособие…