Визначення можливих доз опромінення населення і особового складу формувань системи ЦЗ (ЦО).

Розв’язок цієї задачі дозволяє оцінити ступінь небезпеки перебування людей на зараженій території і намітити правильні дії. Якщо виявиться, що отримана доза перевищує допустиму, то необхідно змінити порядок дій людей на зараженій місцевості (скоротити час перебування, змінити умови перебування, пізніше розпочати роботи).

 

При наявності вихідних даних: РІ, tn T Kпосл. дозу опромінення можна визначити за формулою

 

(2)

де

 

Розглянемо на прикладах 2.1., 2.2. практичне використання цих формул.

Приклад 2.1. Яку дозу опромінення отримають робітники в приміщенні з Кпосл.-10, якщо рівень радіації на 1 год. після ядерного вибуху Р1 - 200 Р/год., початок роботи - через 8 год. після вибуху, тривалість роботи - 4 години?

 

  Умова Кпосл – 10 Р1 – 200 Р/год. tп – 8 год T – 4 год Розв’язок Визначити дозу опромінення можна за формулою 2 а) б) =    
 
 
 
 
 
 
Д– ?  

Висновок:сумарна доза опромінення (Д) буде становити 5,2 Р.

Приклад 2.2. Формуванню належить проїхати через радіоактивно заражену територію довжиною 10 км на автомобілях зі швидкістю 20 км/год. Визначити можливу дозу опромінення особового складу формування, якщо рівні радіації в різних точках маршруту становлять 20, 50, 80 та 10 Р/год.

 

Розв’язати цю задачу можна за формулою (2), де Рсер. визначається як середнє арифметичне рівнів радіації в точках маршруту, а Т – як частка між довжиною шляху та швидкістю його подолання.

 

Умова L – 10 км. V – 20 км/год. Кпосл – 2 Р2 – 20 р/г. Р3 – 50 р/г. Р4 – 80 р/г. Р5 – 10 р/г. Розв’язок  
 
Д– ?  

Висновок: За час подолання на автомобілях радіоактивно зараженої території особовий склад формування може отримати дозу опромінення в 10Р.