Порядок виконання роботи

 

Прилади та установки, що застосовуються: психрометр, сушильна установка УС-4, електровологомір ТЕВ-1, вологомір ВЛК-1 і лабораторні ваги.

1. Ознайомитися з роботою таких приладів: психрометра, сушильної установки УС-4, вологоміра ВЛК-1 та електровологоміра ТЕВ-1.

2. Визначити температуру повітря в лабораторії:

показання сухого термометра tс, оС;

показання вологого термометра tв, оС;

різниця показників сухого та вологого термометрів психрометра tс - tв

3. За психрометричною таблицею на перетині граф: по вертикалі tв, по горизонталі tс - tв знайти відносну вологість повітря в лабораторії.

4. Для визначення вологості за допомогою вологоміра ВЛК-1 необхідно загальну жменю стебел льонотрести звільнити від сміття, плутанини та розрізати на відрізки завдовжки 190 ± 3 мм, починаючи від кореневої шийки до волоті. Відрізки стебел перемішати між собою та виділити з них дві наважки масою 50 ± 1 г кожна.

5. Вологоміром ВЛК-1 вимірюють вологість стебел у датчику приладу згідно з інструкцією по експлуатації приладу. Відрізки стебел після вирівнювання їх по торцю та паралельності розташування поміщають до датчика приладу і за шкалою вологоміра фіксують значення вологості.

Потім наважку стебел поміщають до датчика приладу другим торцем і після другого вимірювання вологості стебел наважку висовують з датчика приладу приблизно на 1/2 довжини, повертають її по осі приблизно на 90° і після повернення до датчика приладу третій раз вимірюють вологість стебел.

6. Для визначення вологості короткого льоноволокна на сушильній установці УС-4 необхідно приготувати дві наважки вологого волокна масою по 50 г і закласти їх до касет. Одну касету з волокном підвісити на гачок вагового квадранта, а другу покласти на дно камери для попереднього підсушування волокна. Дверці шафи закривають, вмикають лампу та вентилятор. Сушіння здійснюють при температурі 105 -110°С до постійної маси. Фактичну вологість підраховують за формулою 11.1.

7. Для визначення вологості шовкової нитки в сушильній шафі відбирають проби масою 8-10 г кожна. Відібрані проби негайно зважують з відносною похибкою 0,1% вимірюваної величини, яку вимірюють, та поміщають до вологонепроникної тари. Проби поміщають до шафи, підігрітої до температури сушіння 107 ± 2°С. Наступне зважування здійснюють через кожні 20 хвилин до одержання постійної маси, тобто до того часу, поки результати двох послідовних вимірювань будуть відрізнятися не більше, ніж на 0,1%.

8. Результат визначення маси при останньому зважуванні приймається за постійну масу. Розрахунок фактичної вологості здійснюється за формулою 12.1.

9. Для визначення вологості бавовняного волокна на електровологомірі ТЕВ-1 необхідно підготувати прилад до роботи згідно з інструкцією по його експлуатації.

Приготувати три наважки волокна масою 50 ± 5 г кожна та повкладати їх рівномірно доверху між пластинами конденсатора-датчика, натиснути кнопку приладу. При цьому стрілка мікроамперметра відхилиться від "нуля". Не відпускаючи цієї кнопки, повертанням ручки вимірювального конденсатора праворуч слід привести стрілку мікроамперметра до нульового положення, після чого відпустити кнопку. Прочитати на шкалі показання вологості приладу. Обчислити фактичну вологість бавовни за формулою 12.2.

10. Методика визначення фактичної вологості вовняного волокна на електровологомірі ТЕВ-1 аналогічна методу визначення вологості для бавовняного волокна.

11. При визначенні вологості волокнистих матеріалів за кінцевий результат приймають середнє арифметичне результатів трьох визначень. Обчислення здійснюють з точністю до другого десяткового знака з подальшим округленням результатів до першого десяткового знака.

12. Результати проведених випробувань заносять до таблиць 12.1, 12.2.

 

Таблиця 12.1

 

Відносна вологість повітря в лабораторії

 

Показання психрометра Різниця показань сухого та вологого термометрів, tс – tв Відносна вологість повітря, φ, %
tс tв
   
         

 

 

Таблиця 12.2

 

Фактична вологість природних волокон, визначена різними методами

 

Найменування волокон Маса зразка, г Фактична вологість на приладах, Wф, %
При фактичній вологості, mф Після висушування до постійної маси, mс УС-4 Електровологомір ТЕВ-1 Вологомір ВЛК-1
Льон          
Вовна          
Шовк          
Бавовна