Порядок виконання роботи

 

1. Вивчити будову та роботу приладів: ДШ-3М, ДКВ-60 і РП-100.

2. Для визначення розривного навантаження бавовняного волокна на динамометрі ДШ-3М кожний пучок волокна перед заправленням розпрямлюють так, щоб усі волокна в пучку були паралельні. Потім рівний пучок волокна завдовжки 8 мм заправляють між затискачами приладу.

Бавовняне волокно випробовують при відстані 3 мм між затискачами і швидкості опускання нижнього затискача 300 ± 15 мм/хв. Після обриву штапелька до звітної таблиці 12.1 записують показання шкали навантаження з похибкою до 0,5 поділки. Відкриваючи затискачі, виймають обидва кінці розірваного пучка та зважують їх на торсійних вагах, з похибкою до 0,05 мг. Так послідовно розривають і зважують усі 10 пучків. Розривне навантаження розраховують за формулою 12.1.

3. Розривне навантаження тіпаного льону визначають на розривній машині ДКВ-60 з відстанню між затискачами 100 мм. Для визначення розривного навантаження використовують прядки волокна завдовжки 27 см після випробування на гнучкість. За результат випробування приймають середнє арифметичне результатів тридцяти визначень з точністю до 0,1 даН.

Середнє арифметичне результатів випробувань волокна на розривній машині ДКВ-60 переводять в даН, множачи на коефіцієнт 0,98.

4. Нерівність та коефіцієнт варіації за розривним навантаженням розраховують за формулами 12.6-12.9. Результати округлюють до цілого числа.

5. Для випробування волокон вовни на розрив штапелем загальну пробу митої вовни старанно перемішують, потім розстелюють на столі. З декількох місць відбирають 3 точкові проби масою 20 г кожна. Пробу розплутують вручну, потім розчісують для паралелізації волокон прядки. Прочісування повторюють декілька разів. Потім вирізають з прядки пучок завдовжки 25 мм і масою 3-4 мг. Пучки витримують 24 години в нормальних умовах. Перед розриванням кожний пучок зважують на торсійних вагах з похибкою до 0,05 мг.

Випробування на розрив здійснюють на динамометрі ДШ-3М з швидкістю руху затискача 4 мм/с. Після розриву пучків волокна збирають пінцетом у бюкс та все разом зважують на аналітичних вагах з похибкою ± 10мг. Потім розраховують середнє розривне навантаження та відносне розривне навантаження за формулами 12.3-12.4.

6. Для визначення міцнісних характеристик шовку-сирцю застосовують котушки з шовком-сирцем, намотані при визначенні перемотувальної здатності. Потім на мотовилі відмотують пасма 200, 100, 50, 25, 5 м завдовжки залежно від лінійної щільності нитки згідно з ДСТУ 6611.1-73. Готові пасма знімають з крони мотовила та надівають на гачки розривної машини РП-100.

Після розриву пасма знімають показання за шкалою та визначають його фактичне розривне навантаження (формула 12.2).

7. Розрахунок відносного розривного навантаження для шовку-сирцю за формулою 12.4 поєднується з визначенням лінійної щільності. Для цього після розриву пасма знімають з гачків машини та визначають їх масу на ваговому квадранті типу КВ з похибкою не більше 0,5% від маси пасма.

8. Відносне розривне подовження шовкової нитки визначають за формулою 12.5.

9. Результати вимірювань і обчислень заносять до таблиць 13.1-13.4.

Таблиця 13.1

Міцнісні показники бавовняного волокна

 

Номер пучка Розривне навантаження штапелька, Qр, гс Маса пучка, m, г Кількість волокон, ni Розрахункове розривне навантаження, Рр, даН Відхилення від середнього значення РР, Δ
         
         
         
         

 

 

Таблиця 13.2

Міцнісні показники тіпаного льону

 

Кількість вимірювань Характеристики
Розривне навантаження за приладом ДКВ-60, Рр, даН Відхилення від середнього значення, Δ Нерівність за розривним навантаженням, Нр Середнє квадратичне відхилення, σ Коефіцієнт варіації, С, %
         
         
         
         

 

Таблиця 13.3

Міцнісні показники вовняного волокна

 

Номер пучка Розривне навантаження пучка, Рі, гс Маса пучка, m, г Кількість пучків, ni Середнє розривне навантаження, РрсН Відносне розривне навантаження, Ро, сН
         
         
         
         

 

 

Таблиця 13.4

Міцнісні характеристики шовку-сирцю

 

Номер пасма Розривне навантаження пасма, Qр, гс Маса ниток у пасмі, m, г Довжина нитки в пасмі, L=n, м Кількість ниток у пасмі, ni Розрахункове розривне навантаження, Рр, даН Відносне розривне навантаження, Рв, сН Абсолютне розривне подовження, εр