Порядок виконання роботи

 

Прилади, що застосовуються: динамометр ДКВ-60; гнучкомір ГВ-2; лабораторні технічні ваги, ваги торсійні ТВ-1000-ЛВ; вагові квадранти: ПО-2, ПО-3; пристрій для прочісування-розправлення прядок волокна марки ПРВ-3; пристрій УСВ для змочування волокна; набір натуральних кольорових еталонів.

1. Визначення масової частки костриці та смітних домішок проводять шляхом вибирання її з проби вручну пінцетом на чорному папері. Після виділення костриці та смітних домішок волокно й кострицю з смітними домішками зважують окремо на лабораторно-технічних вагах і обчислюють їх масову частку за формулою 3.12 з точністю до 0,01%.

2. Пробу для визначення недоробки зважують на лабораторно-технічних вагах з точністю до 10 мг. Для відбору недоробки пробу розстелюють тонким шаром на столі та старанно вибирають з волокна недоробки, відкладаючи їх убік. Відібрану недоробку зважують з точністю до 10 мг.

3. Для визначення гнучкості готують прядки завдовжки 270 мм і масою 420 мг. Підготовлені прядки на 6 годин закладають поміж листами паперу для розпрямлення та упорядкування їх форми. Гнучкість заготовленої наважки визначають на гнучкомірі ГВ-2. Здійснивши 60 вимірювань, обчислюють середнє значення за формулою 3.3 з точністю до 0,1 мм та округлюють до цілого числа.

4. Визначення розривного навантаження наважок здійснюють на динамометрі ДКВ-60 при відстані між затискачами 100 мм і кількості випробувань 30. Середнє розривне навантаження обчислюється за формулою 3.4 з точністю до 0,1 кгс і потім переводиться в даН множенням на К = 0,98.

5. Коефіцієнт варіації за розривним навантаженням та гнучкістю визначають за формулами 3.7-3.11.

При визначенні масової частки інкрустів за натуральними еталонами кольору волокна кожну з тридцяти жмень об'єднаної проби зіставляють з еталонами та привласнюють порядковий номер того еталона, до якого вона ближче всього підходить за кольором і блиском волокна. Підсумовуючи всі привласнені тридцяти жменям порядкові номери еталона та розділивши суму на тридцять, одержують середнє арифметичне, яке округлюють до цілих значень. За цим значенню в таблиці 6 (СОУ. МПП. 59. 080 – 073: 2004) визначають середню масову частку інкрустів у об'єднаній пробі.

6. Розривне навантаження мокрого волокна визначається аналогічно розривному навантаженню сухого волокна. Перед початком роботи треба змочити прядку волокна водою з добавкою змочувача ОП-І0 концентрацією 2 г/л при t = 20°С, τ = 15-17 с у коробці приладу УСВ.

7. Для визначення вмісту шишок кожну жменю розстелюють рівномірним тонким шаром на заскленій матовим склом поверхні спеціального столу розміром 65 х 65 см, освітленій знизу двома електричними лампочками по 40 Вт і підраховують кількість шишок.

8. За сукупністю властивостей: розривним навантаженням, гнучкістю, масовою часткою інкрустів, розривним навантаженням мокрого волокна, коефіцієнтом варіації, масовою часткою недоробки, костриці, смітних домішок і вмісту шишок на 20 г волокна за таблицями 2 - 3 (СОУ. МПП. 59. 080 – 073: 2004) визначають розрахунковий номер волокна з множенням його на поправковий коефіцієнт, який враховує мацераційну здатність волокна за таблицею 4 (СОУ. МПП. 59. 080 – 073: 2004). За розрахунковим номером волокна користуючись табл. 1 (СОУ. МПП. 59. 080 – 073: 2004) знаходимо остаточний номер (сорт) чесаного льону. Результати проведених випробувань та обчислень заносять до таблиці 3.1.

 

Таблиця 3.1

Показники якості довгого чесаного лляного волокна

 

  Вид чесаного льоноволокна Показники якості
Гнучкість, Г, мм Розривне навантаження, Рр, даН Мацераційна здатність, Рм, даН Коефіцієнт варіації, СГ·СР, % Масова частка інкрустів, % Недоробка, % Вміст костриці та смітних домішок, К, % Вміст шишок, %