Порядок виконання роботи

Визначають масову частку СР у патоці (СРп ) на рефрактометрі УРЛ–1 з урахуванням поправки на редукуючі речовини [5, с. 153].

Готують цукровий сироп: у заздалегідь зваженій склянці зі скляною паличкою розчиняють 60–70 г цукру-піску в 30 см3 дистильованої води. Для повного розчинення цукру суміш підігрівають на водяній бані, потім охолоджують до температури 20о С, доводять до маси 100 г, ретельно перемішують. Масову частку СР у сиропі (СРс) визначають на рефрактометрі УРЛ–1.

Студентам можуть видавати патоку з відомою масовою часткою СР і заздалегідь приготований розчин цукру, вміст СР в якому треба визначити. Знаючи масову частку СР в обох компонентах, треба розрахувати величину наважок для цукрово-патокових сиропів, які будуть готуватися за співвідношення цукру та патоки, вказаному в табл. 4.1. Кількість цукру в кожній пробі дорівнює 10 г. Для цього слід розрахувати:

- величину наважки цукрового сиропу С, г, що відповідає 10 г цукру:

(4.1)

де СРс – масова частка СР у сиропі, %.

- величину наважок патоки, що додається до сиропу та містить 10 г цукру П, г, для одержання зразків цукрово-патокового сиропу відповідно до заданого відсоткового співвідношення цукру та патоки:

(4.2)

Розраховані наважки записують у табл. 4.1.

Таблиця 4.1