Короткі відомості

Одним із показників якості пшеничного борошна, за якими встановлюють сорт, є білість. Вона, в основному, залежить від кількості в борошні периферійних (висівкових) його частин. Проте, на цей показник і кореляцію його із зольністю впливає також колір ендосперму зерна та деякі інші фактори, наприклад крупність.

Спресоване борошно відбиває та поглинає світло селективно, тобто лише певні області спектра. Видиме забарвлення продукту залежить від поглинутих і відбитих променів. Так, ендосперм зерна пшениці поглинає і відбиває рівною мірою майже всі частини спектра, і тому борошно здається білим. Колір висівок здається червоно-коричневим тому, що пігментовані оболонки зерна поглинають всі промені від фіолетових до зелених, а відбивають жовті та червоні.

Найбільшу відбивну здатність має ендосперм, найменшу – висівки. Відбивна здатність борошна тим більша, чим менша кількість висівок міститься в ньому. Проте колір борошна залежить не лише від кількості висівкових часточок, а й від їх кольору. Так, плодові оболонки мають солом’яно-жовтий колір, насіннєві оболонки червонозерної пшениці – значну кількість червоно-коричневого пігменту, а клітини алейронового прошарку – білувато-сірий відтінок.

Суть методу полягає у вимірюванні відбивної здатності ущільнено-згладженої поверхні борошна з використанням фотоелектричного приладу РЗ–БПЛ [ 2, с. 66–67; 7, c. 65–69].

За показник білості беруть напрямлений зональний коефіцієнт відбиття в одиницях умовної шкали приладу РЗ–БПЛ у діапазоні довжини хвиль від 300 до 650 нм, які виділяються трьома світлофільтрами. Діапазон вимірювання коефіцієнтів відбивання від 30 до 95, при світлофільтрі №1 – від 57 до 90.

Прилад Р3–БПЛ складається з фотоелектричної головки зі станком і блоків реєстрації та живлення. Оптична принципова схема приладу наведена на рис. 4.1.

 

               
   
       
 


1

2 3 4 5 8 9

6

Рис. 7.1. Оптична принципова схема приладу Р3–БПЛ:

1 – джерело світла; 2, 3 – конденсори; 4 – світлофільтр; 5 – сферичне напівпрозоре дзеркало; 6 – об’єктив; 7 – контрольований продукт; 8 – дзеркало;

9 – фотоприймач

 

Порядок виконання роботи

До вимірювання прилад готують за інструкцією з його експлуатації.

Із середнього зразка борошна, після ретельного перемішування, з різних місць відбирають дві наважки борошна масою (50 ± 5) г. Цими наважками послідовно заповнюють кювети через спеціальне сито. За допомогою ущільнювальної палички, яка входить до комплекту приладу, борошно в кюветі розрівнюють по всій поверхні, трішки ущільнюють і надлишок знімають з кювети.

Далі перевіряють настроювання приладу спочатку за пластиною № 4, паспортні значення якої відповідають початку шкали, а потім за пластиною № 1, паспортні значення якої відповідають кінцю шкали, і які, за потреби, коректують відповідно потенціометром "встановлення нуля" за пластиною № 4 і потенціометром "калібрування" за пластиною № 1.

Після перевірки настроювання приладу піднімають фотоелектричну головку і замість пластини № 1 на підставку встановлюють заповнену борошном кювету. Фотоелектричну головку повільно опускають на борошно і на цифровому індикаторі знімають показання з точністю до 0,1 одиниці умовної шкали. У тій самій послідовності вимірюють другу підготовлену наважку борошна, попередньо почистивши щіткою оптичну частину головки від залишків борошна.

У процесі опрацювання результатів білість досліджуваного продукту виражають в одиницях умовної шкали приладу Р3–БПЛ. За остаточний результат вимірювань беруть середнє арифметичне значення послідовно виміряних двох паралельних наважок борошна однієї проби. Допустиме відхилення між результатами вимірювань двох паралельно підготовлених наважок має не перевищувати одну одиницю умовної шкали приладу. В іншому разі вимірювання повторюють зі знову виділеними наважками.