Порядок виконання роботи

Для аналізу беруть, за вказівкою викладача, один із зразків (повидло, джем, крохмальна патока) і визначають у ньому масову частку СР на лабораторному (РПЛ–3), універсальному (УРЛ–1) і прецизійному (РПЛ–2) рефрактометрах.

Перед початком роботи потрібно детально вивчити правила користування рефрактометрами [1, с. 50–60; 4, с. 16–22], звернути увагу на порядок встановлення нульової точки приладу, умови правильного зняття показань, введення температурної поправки.

Працюючи з прецизійним рефрактометром РПЛ–2, результат отримують в умовних одиницях шкали, а для визначення масової частки СР, %, користуються таблицею [2, c. 73]. За допомогою даного рефрактометра можна визначити концентрацію розчинів з масовою часткою СР (за сахарозою) від 0 до 30 % . Якщо концентрація розчину, який аналізують, більша 30 %, перед початком роботи на прецизійному рефрактометрі розчин необхідно розвести. Для цього зважують у чисту колбу 50 г розчину і додають 50 см3 дистильованої води (піпеткою), добре перемішують і визначають вміст СР із врахуванням розведення.

Відлік показань на кожному приладі проводять у трьох повторностях і обчислюють середнє арифметичне значення.