Методичні вказівки до вивчення теми

Грошова система створюється державою і має норма­тивно-правовий характер. Необхідно усвідомити, що це явище суб'єктивне на відміну від грошового обігу, який є об'єктивним. Грошова одиниця та її найменування, масштаб цін, валютний курс, види законних платіжних засобів, платіжний оборот та його організація, інструменти регулювання грошового обігу, органи, що здійснюють таке регулювання — це ті складові елементи грошової системи, на які слід звернути увагу. Під час вивчення теми необхідно чітко засвоїти визначення цих елементів грошової системи.

У грошовій системі неринкового типу вирішальна роль належить уряду. Уряд визначає влаштування грошового обігу, а банки стають виконавцями уряду, їх роль підпо­рядкована урядові. Вирішальну роль в організації та функціонуванні грошової системи відіграють законодавчі органи держави та центральний банк. Грошова система ринкової економіки характеризується тим, що тут до міні­муму зведено втручання державних органів у грошову сферу.

Грошові системи різних держав класифікуються за певними критеріями. Залежно від типу економіки розрізня­ють грошову систему ринкової економіки та грошову сис­тему, що обслуговує неринкову економіку.