Маркетинг

МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ЛУГАНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

 

Кафедра економічної теорії і маркетингу

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

Для проходження виробничої практики

Студентів освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст за напрямом підготовки

7.050108 «Маркетинг»

 

Луганськ-2011


МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ЛУГАНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Кафедра економічної теорії і маркетингу   МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН ПРАКТИКИ

  Вивчаючи вищенаведені теми, практикант повинен ґрунтовно розглянути наступні…  

МАРКЕТИНГОВА ФУНКЦІЯ АГРАРНОГО ПІДПРИЄМСТВА

 

Нормативно-законодавча база, яка регламентує маркетингову функцію та маркетинговий менеджмент аграрного підприємства

 

Дати характеристику внутрішньої нормативної документації яка формує маркетингову функцію агропідприємства (положення про маркетинговий відділ, посадові інструкції і т.д.). Розглянути побудову структури служби маркетингу. Раціональність служби маркетингу як важливий фактор підвищення ефективності маркетингової діяльності підприємства. Вплив концепції маркетингу на формування структури маркетингової служби. Координація роботи служби маркетингу з іншими підрозділами підприємства. У разі відсутності чітко виділеної і формалізованої функції маркетингу підприємства та відділу маркетингу, дати рекомендації щодо їх запровадження.

 

Існуюча маркетингова стратегія та стратегічне планування розвитку підприємства.

Дослідити основні принципи та процеси побудови маркетингової стратегії підприємства, розглянути процес стратегічного управління реалізації стратегії…   Методи маркетингових досліджень.Дослідження ринків та їх суб'єктів.

ТОВАРНА ПОЛІТИКА ПІДПРИЄМСТВА

 

Стандартизація і сертифікація продукції виробництва. Якість і конкурентоспроможність продукції

 

Дослідити основні принципи побудови товарної політики. Розглянути системи стандартизації і сертифікації, контролю за якістю продукції. Дати характеристику методам визначення якості продукції та вплив її рівня на результати виробництва. Практично використати методики визначення конкурентоспроможності продукції за ціновими і неціновими факторами конкурентоспроможності.

 

Дослідження товарної номенклатури, асортиментної політики агарного підприємства. Товарна інноваційна політика підприємства.

 

Дати характеристику товарного асортименту аграрної продукції, життєвих циклів існуючих товарів, процесів створення і впровадження на ринок нових товарів. Проаналізувати прийоми позиціонування товарів на цільових ринках. Дослідження споживацьких переваг на товари у галузі, компанії на продуктову лінію, відповідний клас товару, конкретну товарну марку. Дослідження впливу асортименту, якості, вартості та ціни товарів на їх конкурентоспроможність. Розробка пошукових питань для анкет з дослідження певного товару.

Характеристика інноваційної діяльності аграрного підприємства. Оцінка комерційних перспектив інноваційного продукту. Планування і організація створення нового продукту. Техніко-економічна характеристика формування продуктових інновацій. У разі відсутності, чи слабкої товарної інноваційної політики дати рекомендації щодо формування чи поліпшення діяльності агропідприємства по вказаному напрямку.

 

ЗБУТОВА ПОЛІТИКА ПІДПРИЄМСТВА

Визначити і дати характеристику каналів реалізації продукції, окреслити напрями формування нових каналів реалізації. Провести дослідження… Ґрунтуючись на проведеному комплексному аналізі підприємства та існуючої…  

ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ

Щоденник і звіт оформляється повністю на місці практики і там же подається для висновків і одержання характеристики керівнику виробничої практики… Звіт з виробничої практики повинен містити наступні документи: · копію витяга з внутрішнього наказу підприємства, який містить пункти:

МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ЛУГАНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ЗВІТ з виробничої практики в________________________________________________________________