Системи СЦБ на перегонах і станціях

До пристроїв СЦБ на станціях відносяться : електрична, диспетчерська і механічна централізація стрілок та сигналів, маршрутно-контрольні пристрої та станційне обладнання. Ці пристрої призначені для швидкого виконання операцій по прийому , відправленню і пропусканню поїздів і забезпечення безпеки їх руху.

Є такі послідовні етапи роботи цих пристроїв:

- підготовка маршруту (перевод стрілок у положення, в якому вони повинні бути у встановлюваному маршруті; замикання притиснутого вістряка кожної стрілки цього маршруту з перевіркою щільності прилягання його до рамної рейки – менше 4мм притиснутий, 125 мм і більше – відтиснутий; контроль фактичного положення стрілок)

- контроль установки і вільності маршруту (контроль стрілок у маршруті, вільність встановленого маршруту)

- відкриття світлофору (замикання стрілок, щоб під поїздом не перевелись, виключення ворожих і лобових маршрутів, відкриття світлофора)

- розмикання маршруту (закриття світлофора, фіксування про слідування поїзду по стрілкам маршруту і їх розмикання).

 

На станціях з ручним керуванням стрілок взаємну залежність між положенням стрілок, що входять у маршрут, і сигналами світлофорів, що дозволяють слідування по маршруту, забезпечують найбільш прості маршрутно-контрольні пристрої. Тоді на стрілках встановлюють по 2 стрілочних контрольних замки системи Мєлєнтьєва. Із замків може бути взятий один з двох ключів, але після установки стрілки в положення, що відповідає цьому замку, і після провертання ключа у ньому за умови, що вістряк буде замкнений в цьому положенні. Витягнений з контрольного замка ключ вкаже, в якому положенні знаходиться і замкнена стрілка.

Витягненим ключем черговий стрілочного посту відмикає на апараті стрілочного посту рукоятку маршруту, що йому задали по телефону.

Коли черговий поверне цю рукоятку, то замкне ключі стрілок в апараті і зафіксує установку маршруту. Тоді відкриє світлофор.

Стрілок і сигналів ключової залежності вже практично немає.

 

9.6. До пристроїв колійного загородження належать:

Колійні упори – призначені для загородження руху в тупиках; вони будуються з брусів, шпал, старих рейок, залізобетонних шпал, заповнені піском, щебенем, виконані у вигляді призми, на якій ставиться брус із сигнальними світловідбивачами

Поворотні бруси – для загородження руху на під»уїзних коліях, встановлюють сигнальний ліхтар, який вночі в закритому положенні машиністу сигналізує червоним світлом, у відкритому-білим.

Сигнальні башмаки, гостряки і стрілки, які не допускають виходу рухомого складу на головні колії із під»уїзних колій із крутим спуском

Уловлюючи і запобіжні тупики, які також не допускають виходу рухомого складу із прилеглих ліній і під»уїзних колій на колії організованого руху поїздів.