Теоретичні передумови

 

Близько 85 % автомобільного парку України зберігається на відкритих майданчиках. При мінусових температурах відбувається замерзання води у рідинній системі охолодження двигуна, знижується енерговіддача акумуляторної батареї внаслідок падіння провідності і щільності електроліта, погіршуються властивості гумово-технічних виробів, знижується в'язкість мастил у двигуні і агрегатах трансмісії. Ці причини зумовлюють зниження пускових обертів колінчастого вала (табл. 1) і коли врахувати, що якість сумішоутворення також знижується, то виникає необхідність у проведенні спеціальних підготовчих заходів для успішного пуску двигуна автомобіля.

Таблиця 1

 

Двигун Необхідна пускова частота обертання колінчастого вала, об/хв.
при + 5° С при - 30° С
Карбюраторні двигуни 40-60 70-75
4-тактні дизелі 100-120 180-200
2-тактні дизелі 120-200 300-350

 

 

Рис. 1. Схема факторів, які впливають на пуск двигуна при низьких температурах

 

Важливим фактором зниження витрат часу на підготовку автомобіля до роботи і пускові зноси двигуна, є зберігання і підтримання теплового режиму двигуна і агрегатів автомобіля. Збереження тепла актуальне при короткочасних зупинках автомобіля на лінії і при не зовсім низьких температурах. Для цього користуються ватними, чохлами, якими вкривають радіатор

 

і капот автомобіля. Вкривають також акумуляторну батарею, використовуючи стьобаний чохол із шаром скловати товщиною до 30 мм. Ефективними є також чохли, які натягують на піддон картера двигуна. Двигун з такими чохлами охолоджується в 2,5-3 рази довше. На охолодження значно впливає швидкість і напрямок вітру. Вітер, що обдуває радіатор не утепленого двигуна автомобіля, холодить двигун до температури навколишнього повітря в 5-8 разів швидше, тому залишати автомобіль на зберігання слід, по можливості, за вітром.

Підготовка автомобіля з використанням тепла із зовнішнього джерела можлива у режимах підігріву або розігріву. Під підігрівом слід розуміти постійне підведення тепла протягом всього періоду зберігання автомобіля, під розігрівом - перед пуском двигуна. Ступінь підігріву (розігріву) оцінюють за температурою охолоджуючої рідини за показником штатного приладу температури. При довготривалій тепловій обробці двигуна (підігрів) різниця температур найхолодніших і найбільш нагрітих його частин незначна в порівнянні з розігрівом. Покази к приладу температури двигуна повинен бути:

- при підігріві 40...60 °С;

- при розігріві 80...90 °С.

Рис. 2. Класифікація засобів обігріву із застосуванням групових джерел тепла.

Класифікація способів теплової підготовки автомобіля в умовах зберігання на відкритих майданчиках подана на рис. 2.

 

Вибір способу теплової підготовки рухомого складу залежить від багатьох факторів. Крім режиму підготовки слід враховувати: джерело теплової енергії, теплоносій, особливості використання рухомого складу. Розглянемо існуючі режими теплової підготовки автомобіля.