Агранулоцитарна ангіна

Агранулоцитарна ангіна спостерігається у хворих на агрануло­цитоз горлово-ротової форми. Агранулоцитоз не є самостійною но­зологічною одиницею, а особливою реакцією гемопоезу на різні по­дразнення інфекційної, токсичної, променевої та іншої природи. Варто пам'ятати, що сульфаніламідні та пірамідинового ряду препа­рати можуть викликати агранулоцитоз. Цей стан розвивається у хво­рих на гостру та хронічну променеву хворобу і може спостерігатися в осіб зі злоякісними новоутвореннями, котрі отримують променеву терапію.

Суть захворювання полягає в тому, що під впливом наведених вище причин відбувається пригнічення гемопоезу і в периферичній крові зменшується кількість зернистих лейкоцитів (нейтрофілів, еозинофілів, базофілів), а потім вони зникають. Різко знижується опірність до інфекції та розвивається сепсис.

Захворювання починається гостро, з підвищення температури тіла до 40 °С, температурна крива носить гектичний характер. Хворі скар­жаться на біль у горлі, неприємний запах із рота. Оглядаючи хворого, виявляють шкірні покриви сірого кольору, обличчя Гіппократа, склери жовтуваті. Через декілька днів на шкірі з'являються ділянки кровови­ливів. Язик обкладений, сухий. На піднебінних мигдаликах, стінках горла, яснах виявляють некротичні ділянки брудно-сірого кольору, після їх відторгнення з'являються виразки. Під час дослідження крові кількість лейкоцитів зменшується до 1—0,5 • 109/л, переважають лімфоцити і моноцити.

Діагностика грунтується на підставі септичного стану та характеру змін на гемограмі.

Лікування. Хворі на агранулоцитоз госпіталізуються в гемато­логічні або терапевтичні відділення. Лікування спрямоване на бороть­бу з вторинною інфекцією та активізацію кровотворної системи.

У першу чергу призначають антибіотики широкого спектра дії. Виключають препарати, які пригнічують гемопоез: амідопірин, суль­фаніламіди тощо. Внутрішньовенно уводять тромболейкоцитарну суміш. Для стимуляції гемопоезу застосовують рег об тезан - - по 0,01—0,02 г тричі на день, пентаксил по 0,2—0,3 г тричі на день, мета-цил по 0,5 г тричі на день, аскорбінову кислоту, ціанокобаламін. Про­гноз дуже серйозний.