Бічний горловий абсцес

Це захворювання має назву «навкологорловий абсцес», тому що відбувається гостре запалення клітковини навкологорлового простору. Цей сполучнотканинний простір обмежений із середини бічною стінкою горла, спереду — висхідною гілкою нижньої щелепи з внут­рішнім крилоподібним м'язом, позаду — передхребетною фасцією та зовні - - глибоким листком фасції привушної залози. Зверху в цей простір вдається шилоподібний відросток разом із початковими части­нами м'язів, що відходять від нього.

Етіологія. Інфекція в навкологорлову клітковину може потрапити контактним шляхом із піднебінного мигдалика, внаслідок ураження 7-го або 8-го зубів, за наявності остеомієліту нижньої щелепи, захво­рювань середнього вуха та привушної залози. Іноді трапляється гема­тогенне або лімфогенне поширення інфекції із зазначених вище ор­ганів. Захворювання може виникнути і внаслідок травми горла.

Клініка. Оскільки навкологорловий простір розміщений глибоко, то на початку його захворювання симптоми нечіткі, особливо коли вони з'являються на тлі захворювань, що спричиняють абсцес (пара-тонзиліт, мастоїдит, гострий пародонтит або гострий паротит).

Характерними симптомами є тризм жувальних м'язів, висока тем­пература тіла, біль у горлі, зміни в крові, характерні для гострого запа­льного процесу.

Під час об'єктивного обстеження відзначається пастозність та інфільтрація тканин за кутом нижньої щелепи та під ним, різкий біль за ходом внутрішньої яремної вени.

Під час фарингоскопії визначають випинання піднебінного мигда­лика, м'якого піднебіння на хворому боці, але на відміну від паратон-зиліту зберігається рухливість передньої дужки. Може бути випинання бічної стінки горла на рівні мигдалика, яке поширюється донизу. Вико­нуючи пункцію такого випинання, можна отримати гній. Варто обсте­жити розміщені поруч органи, щоб визначити джерело проникнення інфекції в пригорлову клітковину.

Лікування. Хворі з підозрою на пригорловий абсцес підлягають невідкладній госпіталізації, їм призначають антибіотики широкого спектра дії у великих дозах. Для ліквідації або зменшення тризму ще­лепи доцільно уводити 0,5% розчин новокаїну в товщу жувальних м'язів з обох боків. Розтин абсцесу роблять позаду піднебінно-горло­вої дужки в ділянці найбільшого випинання. За наявності парафарин-геального абсцесу тонзилогенного походження варто видалити мигда­лики на боці ураження. Якщо після тонзилектомії відзначається випинання в ніші, проводять його пункцію. За наявності гною тупо розщеплюють горлову фасцію та м'яз верхнього стискача горла. В утворений отвір уводять корнцанг і розкривають абсцес. Якщо абсцес погано очищується від гною через бічну стінку горла або симптоми за­хворювання наростають, а також не вдається розкрити абсцес через горло, проводять зовнішнє розкриття пригорлового простору. У тако­му разі розріз шкіри та поверхневої шийної фасції проводять уздовж переднього краю грудино-ключично-соскового м'яза таким чином, щоб середина розрізу була на рівні кута нижньої щелепи. Абсцес розк­ривають пошарово та дренують.