Слухання: “Баба Яга”, “Богатирські ворота“ Мусорський.

Діалог з дітьми: які засоби музичної виразності відтворюють образ Білобога? (Які тембри рисують цей образ? Світлі чи темні? А про що нам говорить темп? )

Стали Велетні скликати своїх небесних друзів і вийшла в них ось така перекличка: (повторення - активізувати ритмічний слух, відчуття сильної долі, активізувати звуковисотний слух, музичний диктант з використанням релятиву).

 

ритмічна та мелодична імпровізація у формі гри-переклички/

Со – нце / Не - бо / Мі – сяць / Зо – рі /

А потім стали кликати одне одного так:

Со - не - чко / Зі - ро - ньки. / Мі - ся - цю / Не - - бо /

 

Чи зауважили ви, щось мінялося в цій перекличці? (Помінявся ритм, спочатку він був дводольним, а потім став тридольним).

Подобався цей ритм Білобогу і вирішив він подарувати Озеру Живої води хвилі. Який же танець почали танцювати хвилі на цей ритм? ( раз – два – три). Певно що вальс

Вальс Й.Штрауса “Голубий Дунай” – (фрагмент, пластичне інтонування)

І почав Білобог творити на світі білому все гарне, добре, чисте. І коли створив він Людину, то зробив так, щоб з самого народження людина чула і співала пісні, які дарували б їй доброту і любов.

- А яку пісню дитина чує саму першу в своєму житті? (Колискову)

Гой співала мамочка колисаночку

Та не спала мамочка аж до раночку,

Задивились звіздоньки на мамочку

Що схилилась пташкою над дитятком

- Як ви гадаєте, які почуття будуть виникати у дитини коли вона слухає колискову? Я спочатку Вам її виконаю без слів (вчитель виконує фортепіанну імпровізацію на тему колискової пісні “Ой ходить сон” або у вигляді вокалізу). - Які почуття пробуджує ця музика? (Почуття ласки, доброти, спокою, тепла). А якщо цю мелодію заграти інакше? (вчитель грає голосно і швидко) Вийшла в мене колискова? Ні? А чому? (відповіді дітей). - А як потрібно виконувати колискову пісню, щоб дитина відчула тепло маминого серця і заснула? (в помірному темпі, тихо, теплим, ліричним голосом)

Дитина не розуміла маминих слів, але як весняна земля ловить дощ, так і дитяча душа ловить ласку голосу (повторне виконання з словами). Ми з вами попробуємо вивчити цю пісню, вона виглядає простенькою, а насправді її гарно проспівати дуже трудно. Але ми постараємося.

КОЛИСКОВА „Ой ходить сон...” (розучування колискової з елементами ролевої гри).

В народі казали: “Матінка співає-сон навіває, розуму навчає, судьбу засіває”. Люди жили дружно і щасливо, з самого народження діти чули пісні: добрі, сердечні, ліричні, веселі, ось послухайте веселу, танцювальну мелодію і постарайтеся виконувати все, що я покажу. Будьте спостережливі.

/Діти танцюють у відповідності з характером музики/

- Дивився на це все Чорнобог і чорна заздрість стискала його серце. І задумав він війну проти Білобога та людей. Багато разів він посилав зло, та люди мали силу справлятися з цим злом, стріли не діставалися до серця, не труїли розуму. І поринув в глибоку думу Чорнобог. Став спостерігати, що ж дає силу людям перемагати весь час його зло? І ось одного дня почув він пісню:

ПІСНЯ “Ой роде мій красний”, (слухання). Вчитель співає пісню діти на приспіві допомагають).

І зрозумів він в чому сила людська. Дерево через коріння бере соки землі. Чим сильніше коріння, тим пишніша крона. І подумав Чорнобог – а що ж буде з деревом якщо в нього зрізати коріння? /відповідь дітей/.