Яке ж коріння дає людям силу? - думав Чорнобог. І зрозумів – це пам’ять! Пам’ять твого РОДУ!

Якщо людина береже своїх рідних і близьких та пам’ятає про тих, кого вже нема, вона стає сильною духом. А якщо забуває, хто її діди-прадіди, з якого вона роду і народу, - вона стає цинічною, жорстокою, її покидає відвага, їй стає страшно, бо в неї нема духовної опори, - нема кореню .В кожній людині є щось добре і щось погане. Так от, чорні стріли –думки Чорнобога притягували до себе ті люди, в душах яких було більше зла, ніж добра. І тоді така людина починала кипіти злобою, жорстокістю і придумувати страшні речі. Почалися війни, почала литися кров людська по всій нашій планеті, по всій неосяжній землі Страх і відчай огортав людей. Про це Вам краще розкаже музика.

Послухайте! Послухайте, як звучить злоба і ненависть, як звучить безмежність відчаю, як звучить хаос зруйнованої душі …Відчуйте гірко-ядовитий присмак війни …

/Звучить фонограма за вибором вчителя/

І полетів Білобог до Сокола раду радити.

Тоді скинув Сокіл квітку з вершини свого дерева. І виросла з неї Богиня – Берегинею її назвали люди. У довгій сукні, з розквітчаною гілкою в руці з’являлася вона перед світом. І Сокіл - Першоптах нахиляв сонячне коло до її голови. І грізний Бог Вітрів Перун розстеляв перед нею в небі барвисту райдугу. Вся Природа стверджувала велич Берегині. Але краще, ніж мої слова, про це розкаже вам музика. Ось послухайте…

Фонограма „Аве Марія” (Бесіда про характер музики і про почуття, які вона зуміла розбудити).

Від роду до роду оберігала вона людське дерево пам’яті, священні звичаї предків. Берегиня з’являлася смертним не часто і лише тим, в кого в душі ще залишилося щось чисте, добре, світле. В самі страшні часи, коли у людини опускалися руки від зневіри і відчаю, коли вона починала забувати, що вона - Людина. її дерево Роду сохло і вона зів’ялим листочком блукала по світу. Саме тоді на поміч приходила Берегиня. Вона посилала сни, - де мати співає колискову, де батько навчає розуму, де запах квітів Рідної землі.

Я чую голос матері рідненький Люби, дитино, землю цю прекрасну,

Вона мені тихесенько співа Люби, дитино, наш чарівний край,

А усміх наче вогник той маленький Нехай тобі дорогу в даль незгасну

Що мить мене ласкаво зігріва: Встеляє сонячно розмай.

 

Після таких снів у людини оживає душа, і знову розцвітає дерево її пам’яті. Вона від предків своїх, від Землі - Матінки оновлює силу свою. Вона встає , пробуджується з бажанням творити Вічне, Добре і Прекрасне.

ПІСНЯ - ”Не цурайся пісні” муз. Кравчука – співає вчитель (слухання: 1 – 2 – 1куплети).

Висновок:ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ ДІТИ, до сих пір зло воює з добром, Чорнобог з Білобогом. Але поки у вашому серці жива пам’ять… про маму, про батька про родину, про красу нашої землі, Вам не страшні стріли Чорнобога.

(Кінець уроку)

Ø Тема уроку: "ОЙ НА ІВАНА, ТАЙ НА КУПАЛА"

Мета уроку: Визвати у дітей відчуття поваги і любові до традицій стародавнього Купальського свята. Через міфосвіт купальських легенд та музичних образів, відкрити дітям лікувальні можливості рослинного світу. Уточнити засоби музичної виразності, за допомогою яких створювалися художні образи.

Завдання уроку:

· Активізація художньо-образного мислення дітей (засобами музики та поезії) визвати почуття зацікавленості і поваги до народного старовинного свята Івана-Купала;

· Пробудити відчуття вічності Природи, відчуття неминущих цінностей мудрості народу, відчуття єднання проблем сьогоднішніх і сивої давнини;

· Активізація слухової уваги в процесі співу вправ, слухання музики, виконання пісень: продовження роботи над розвитком ритмічного; тембрового; звуковисотного слуху ;

· Усвідомлення засобів музичної виразності та їх ролі в створенні художнього образу;

· Закріплення навичок інтонування І-VІІ ступенів ладу:

· Закріплення навичок, пов’язаних з відтворенням метроритму в музиці. (пульс, ритм, розмір, такт);

· Формування вміння та навичок виразності у виконанні пісень.

Музичний матеріал:"Шкільний співаник" зб. Ф.Колеса - "Весна" С.155 (слухання); посібник-зошит "Музика" 7 клас, С. 9. “Тихо над річкою” (слухання); Хоровий твір “Ой на Івана, та й на Купала” (слухання), “Там над річкою” укр.нар.пісня (слухання); "Соловеєчку, сватку, сватку" - пісня-гра (виконання), “Марена” укр. нар. пісня (виконання); “Івана на Купала” укр.нар.пісня (виконання);