Слухають пісню " Там над річкою ".

1) Там над річкою, 2) А як уплела, 3) Плинь, віночку, плинь

Дівча стояло; В річку пустила. В тую сторону,

З зелених квіточок По личку дрібненька Де було мило

Віночок плело. Слезонька текла. Серцю моєму.

Пройшла чарівна ніч Купала. Сидить Іванко з віночком в руках і раптом починає відчувати, що розуміє мову птахів і рослин. От росте полин, він промовляє своїм запахом і каже, що може допомогти тим людям, в кого погано працює шлунок, хто має поганий апетит. А он там в болоті росте татарське зілля (аїр) і каже воно, щоб його додати до полину, сильніша лікувальна сила буде. І ще допоможе аїр коли болять ясна, зуби. Ось запахтіла м’ята: “Бери мене, пий чай з мого листячка, я допоможу при хворій печінці, я допоможу при хворому серці”. І так кожна травинка, кожна квітка розповідала Іванкові свої таємниці. Зрозумів тоді Іван, який надзвичайний скарб йому відкрився. Він зможе травами лікувати людей, повертати їм силу і здоров’я.

Цей скарб відкривається і вам дорогі діти, принаймні настільки, щоб ви могли самі собі допомогти коли хвороба “заглядає в очі”. Треба тільки дуже-дуже хотіти, взяти книжки в руки, тихенько сісти і почитати. Багато цікавих речей вам відкриється. Та є одна пересторога, одна дуже серйозна умова: здоров’я тримається тільки в тому тілі, де є гарна, чиста душа і добре серце. Тоді травки відчують вашу доброту, душевність і віддадуть вам свою цілющу силу, якщо ви попросите:

Зілля, зіллячко зелене ,

Забери болячку в мене,

Тільки сонечко зійде,

Хай болячка відійде.

А от коли людина заздрісна, злобна, любить лукавити, знущається зі слабшого - природа не допомагає. А іноді природа навіть карає, розум людині відбирає і тоді вона сама себе знищує - тютюновим димом, надміром горілки, наркотиками, бо негідна називатися Людиною. Тож пам’ятайте діти: здоров’я і душевна чистота, доброта, ідуть в парі. Тільки доброта до рідних, до друзів і знайомих, і обов’язково до Природи – матінки, дасть вам здоров’я.

Діти співають пісню: "Купала на Івана ".

Ото ж сьогодні на уроці ви почули таємничість купальської ночі. Запам’ятайте - Купальське свято - це гімн Сонцю і Воді. Це людина хоче показати Природі, що розуміє їх мову, що вдячна цим силам природи за щедрість Землі і ласку Сонця.

(Кінець уроку)

Ø Тема уроку: “В ПІСНЯХ ІСТОРІЯ ЖИВЕ”

 

Мета уроку: через гаму почуттів, які викликає синтез народних пісень, легенд, ілюстрацій, - сформувати у дітей асоціативно-образну картину подій нашого історичного минулого, повагу до своїх предків.

Завдання уроку:

· Накопичення у дітей чуттєвого досвіду пізнання дійсності, стимулювання емпатії;

· Активізація слухового сприйняття дітей за допомогою спеціальних слухових

вправ;

· Повторення основних понять музичної грамоти, навчити дітей використовувати

набуті знання для аналізу музичних творів;

· Ознайомлення дітей із засобами музичної виразності МАРШУ;

· Використовуючи синтез мистецтв та метод занурення в ситуацію, відкрити перед

дітьми героїзм і драматизм козацьких подвигів. Показати, як може пісня оживити

історію.

Музичний матеріал: “Гей там на горі січ іде”.- Посібник-зошит "Вчимося музики" 3 клас. С.66. (виконання дітьми); "Ой Морозе, Морозенку". -"Шкільний співаник" зб. Ф.Колеса - С.150 (виконання вчителем). “Зоре моя вечірняя". -Збірка пісень для 1-3 класів “Вчимося співати” Харків 2000, С. 85. (пісню виконує вчитель);“Ой у полі могила”. –"Шкільний співаник" зб. Ф.Колеса - С.140. (виконує вчитель). Увертюра до опери К.Данькевича “Богдан Хмельницький” /музичні фрагменти для слухання/; - Е. Гріг “Ранок” із сюїти “Пер Гюнт” /музичні фрагменти для слухання/.