Будова, ізомерія, номенклатура, властивості

Вуглеводнями називають сполуки, які складаються з атомів вуглецю та водню. Вуглеводні діляться на насичені та ненасичені.

Насичені вуглеводні (алкани, парафіни) мають тільки прості (одинарні) зв’язки між атомами вуглецю, ненасичені мають і кратні зв’язки - подвійні та потрійні. Будь-який простий зв’язок між атомами вуглецю й іншими (у тому числі атомом вуглецю) називається s-зв’язком: для нього характерне перекриття електронних орбіталей уздовж лінії, яка з’єднує центри атомів, що взаємодіють. В утворенні s-зв’язку з боку атома вуглецю завжди бере участь гібридна sp-, sp2- або sp3-орбіталь. Один із кратних зв’язків вуглецевого атома в різ­них сполуках є s-зв’язком. Інші зв’язки, утворені не гібридними, а р-орбіталями, називаються p-зв’язками. Вони утворюються за рахунок перекривання р-орбіталей по обидва боки лінії, яка з’єднує центри атомів: вони менш міцні, ніж s-зв’язки і більш рухомі.

 

гібридна орбіталь вуглецевого атома (sp3-, sp2-, sp-) s - зв’язок С-Н s - зв’язок С-С

 

 

р - орбіталь p - зв’язок

 

π - зв’язок в етилені розташований в площині, перпендикулярній площині роз-ташування s-зв’язків. В ацетилені є два p-зв’язки, які знаходяться в двох взаємно

перпендикулярних площинах.

 

 

 

Спільна формула насичених вуглеводнів - СnH2n+2. Алкани мають суфікс -ан, а радикали -ил (іл).