Перегонка при атмосферному тиску

Проста перегонка. Використовують при перегонці індивідуальної рідини; при відгоні речовини від нелетких компонентів; при розгонці рідин, які сильно відріз-няються за температурою кипіння. Величина температури кипіння речовини залежить від атмосферного тиску. При його зниженні температура кипіння речовини падає. Так, зменшення тиску на 10 мм рт.ст. призводить до зниження температури кипіння приблизно на 0,5 градуса.

Найпростіший прилад для перегонки складається з круглодонної колби з бічним відводом (колба Вюрца), термометра, хо­лодильника, алонжа і приймача (рис. 1.5). Термометр для визначення температури парів рідини, яка переганяється, встав-ляють у колбу так, щоб його ртутний балон знаходився на 0,5 см нижче отвору відвідної трубки і повністю омивався виділеними парами.

До бічної трубки приєднують холодильник для конденсації парів рідини і відводу її в приймач. Найчастіше використовують холодильник Лібіха. Водяне охолодження в ньому застосовують при перегонці речовин з температурою кипіння не вище 130°С, а при перегонці речовин з температурою кипіння 120-160°С охолоджують

непроточною водою або в холодильнику без води. При перегонці речовин при температурі 160°С і вище користуються повітряним холодильником. У ролі приймача можуть бути вико-ристані різні плоскодонні колби. Якщо речовина, яку переганяють, не індифе-рентна до вологи повітря, то на кінець холодильника одягають алонж з бічною хлоркальцієвою трубкою і встановлюють його герметично в приймач. Рис. 1.5. Прилад для простої перегонки рідких речовин: 1 – перегонна колба; 2 – холодильник; 3 – алонж; 4 - приймач

Колбу заповнюють рідиною на 3/5 об’єму. Об’єм перегінної колби підбирають відповідно до передбаченої кількості основної речовини, а не розчинника, в горловину колби вставляють крапельну лійку, через яку безперестанку капає розчин.

На початку перегонки в колбу вміщують декілька “кип’ятильників", які при нагріванні рідини виділяють невелику кількість повітря і цим забезпечують рівномірне кипіння. Використовувати “кип’ятильники” слід тільки один раз, тому що при охолодженні вони заповнюються рідиною і втрачають свою ефективність. Перш ніж почати перегонку, необхідно перевірити, чи сполучається прилад з атмосферою. Інакше при нагріванні приладу станеться вибух. Речовину не можна відганяти до сухого. Перегонку припиняють, коли в перегінній колбі зостається 1-2 мл рідини.