Дослід 12.5. Отримання мурашиної кислоти з хлороформу та її відкриття

Реактиви і матеріали: 0,2Н AgNO3, 2Н NaOH, 2Н NH4OH, хлороформ.
Рис.12.1. Отримання мурашиної кислоти

Обладнання:

дві пробірки, пробка з газовідвідною трубкою.   У пробірці а (рис. 12.1) приготуйте аміачний розчин гідроксиду срібла - реактив для відкриття альдегідної групи. Для цього візьміть 1 краплю 0,2Н AgNO3 та 1 краплю 2Н NaOH. Утворився осад оксиду срібла. Цей осад розчиніть, додавши 2 краплі 2Н NH4OH та 2 краплі води. У пробірку б помістіть 1 краплю хлороформу та 3 краплі NaOH. Нагрівайте обережно на полум’ї пальника, доки не зникне крапля хлороформу.

Для відкриття утвореного форміату, який утворився, влийте в пробірку б реактив, заготовлений в пробірці 1. Срібло негайно відновлюється у вигляді чорного осаду:

Мурашина кислота може розглядатися як кислота, яка містить альдегідну групу:

і тому повинна виявляти відновлювальні властивості. У даному випадку для її відкриття можна скористатися реакцією „срібного дзеркала”

Розклад трьохгалогенопохідних метану при кип¢ятінні з лугом та утворення мурашинокислого натрію пояснює, чому при отриманні хлороформу з хлоральгідрату або йодоформу з етилового спирту не можна кип’ятити розчин.

Цей же дослід показує, що при консервуванні сечі хлороформом клінічна проба Тромера на глюкозу буде позитивною й при відсутності глюкози у сечі.