Дослiд 15.5. Кислотний гiдролiз крохмалю

Реактиви та матеріали: 2%-ний крохмальний клейстер, 2Н розчин сульфатна кислоти, 0,1Н розчин йоду в KJ, 2Н розчин NaOH, реактив Фелiнга, червоний лакмусовий папiрець
Обладнання: Пробiрки, водяна баня, пiпетки, пальник

У 7 пробiрок вносять по 3 краплi розбавленої йодної води (J2). У фарфорову чашку наливають 10 мл крохмального клейстеру, додають 5 мл розчину сiрчаної кис-лоти i перемiшують скляною паличкою. Ставлять чашку з розчином на азбестову сiтку i нагрiвають на невеликому полум'ї. Через кожнi 30 с вiдбирають пiпеткою з капiлярним отвором краплю розчину i переносять в чергову пробiрку з йодною водою. Послiдовнi проби виявляють поступову змiну кольору в реакцiї з йодом.

 

 

Проба Колiр

I синiй

II червоно-фiолетовий

III жовтогарячий

IV червоно-жовтогарячий

V яскраво-жовтогарячий

VI жовтий

VII свiтло-жовтий

Розчин охолоджують, нейтралiзують розчином лугу до сильнолужної реакцiї, додають краплю реактиву Фелiнга i нагрiвають. Поява жовтогарячого кольору доводить, що остаточним продуктом гiдролiзу є глюкоза.

Хiмiзм процесу:

(C6H10O5)x + xH2O ® xC6H12O6

крохмаль глюкоза

При нагрiваннi з розбавленими мiнеральними кислотами, а також пiд впливом ензимiв крохмаль гiдролiзується. Процес вiдбувається ступiнчасто з утворенням все бiльш простих вуглеводiв. Схема гiдролiзу крохмалю:

(C6H10O5)x ® (C6H10O5)y ® (C6H10O5)n ® C12H22O11 ® C6H12O6

крохмаль розчинний декстрини мальтоза глюкоза

крохмаль

Початковий продукт гiдролiзу - розчинний крохмаль - не утворює клейстеру, з йодом дає синiй колiр. При подальшому гiдролiзi утворюються декстрини - бiльш простi полiсахариди, якi з йодом дають вiд синьо-фiолетового до жовтогарячого забарвлення. Мальтоза, а потiм i глюкоза, не змiнює звичайного кольору йоду.