Дослід 15.12. Отримання триацетату клітковини

Реактиви і матеріали: клітковина (вата), оцтовий ангідрид, оцтова кислота льодяна, ацетон, хлороформ, сірчана кислота (d=1,84 г/см3)
Обладнання: оптичне скло, скляна паличка, хімічна склянка, фільтрувальний папір, водяна баня, фарфорова чашечка, часове скло

У пробірку вміщують 5 крапель оцтового ангідриду, 5 крапель льодяної оцтової кислоти та 1 краплю сульфатної кислоти. Невеликий шматочок вати ретельно, протягом декількох хвилин змочують водою, віджимають та розскубують. У підготовлену суміш вату вводять за декілька прийомів. При цьому суміш сильно розігрівається, тому її охолоджують холодною водою. Коли розігрівання суміші припиниться, пробірку ставлять у гарячу воду і перемішують вміст скляною паличкою до повного розчинення клітковини. Отриманий розчин виливають у склянку з 25 мл холодної води. Пластівці, які випали, віджимають на фільтрувальному папері, розскубують та підсушують у фарфоровій чашці на киплячій бані.

Невелику кількість отриманого сухого триацетату клітковини вміщують у пробірку, додають 4 краплі ацетону і повільно нагрівають до слабкого кипіння (1-2 хв). Отриманий розчин виливають на предметне скло. Після випаровування ацетону на склі залишається плівка.

Залишок ацетату клітковини розчиняють у 4 краплях хлороформу при невеликому нагріванні. Рідину, що утворилася виливають на предметне скло та залишають до повного висушування. Щоб зняти плівку, скло обережно поливають водою. Зняту плівку просушують між листами фільтрувального паперу та вносять у полум’я пальника. Плівка загорається дуже важко.

 

Хімізм процесу:

 

Ацетати клітковини отримують ацилюванням клітковини сумішшю оцтового ангідриду та оцтової кислоти в присутності сульфатної кислоти (або хлористого цинку). Триацетат клітковини розчиняється тільки в хлороформі, чотирьоххлористому вуглеці та піридині. При нагріванні з розбавленими кислотами триацетат частково переходить у діацетат, що розчиняється в ацетоні та суміші спирту й бензолу.

Найбільш практичне значення має діацетат клітковини [C6H8O3 (O-CO-CH3)2]n.