АГРАРНЕ ПРАВО

Аграрне право є галуззю права, становить складову і невід‘ємну частину національного права України. Як галузь права воно характеризується власним предметом, методами та принципами правового регулювання.

Аграрне право регулює тісно пов‘язані між собою земельні, майнові, трудові й управлінські відносини, які складаються в процесі виробничо-господарської діяльності сільськогосподарських підприємств усіх форм власності та господарювання.

Система аграрного права як навчальна дисципліна передбачає послідовну наявність трьох складових частин, якими є: загальна частина, особлива частина та спеціальна частина. До загальної частини курсу належать такі вихідні загальнотеоретичні теми, як предмет аграрного права, його методи та принципи, система; джерела аграрного права, їх поняття та класифікація; аграрні правовідносини (поняття, види, особливості, класифікація); державне регулювання сільського господарства (зміст, форми, система державних органів тощо); правове становище різних аграрних суб‘єктів (фермерських господарств, сільськогосподарських кооперативів, особистих селянських господарств); особливості реформування аграрних відносин тощо. Особлива частина навчального курсу розпочинається з розкриття особливостей правового режиму земель сільськогосподарського призначення, які є основним засобом виробництва, базою для виробничо-господарської діяльності всіх суб‘єктів аграрного підприємництва. На цій основі в особливій частині курсу послідовно розкриваються головні напрямки діяльності аграрних суб‘єктів, їх земельні, трудові, майнові, договірні, фінансові та інші відносини, а також відповідальність за порушення в аграрному праві, в т.ч. за порушення вимог земельного законодавства. Спеціальна частина навчального курсу містить характеристику аграрного права зарубіжних країн, правове регулювання земельної та аграрної реформи.

Досконале вивчення дисципліни дозволить запобігти помилок при застосуванні норм аграрного та земельного законодавства, успішно виконувати завдання ефективного та раціонального використання земельних та інших природних ресурсів, зміцнення правопорядку та законності у сфері аграрних відносин.

Студент повинен знати: предмет аграрного права, законодавчі акти та норми, що регулюють аграрні відносини в Україні; право власності на землю і землекористування суб‘єктів аграрного підприємництва; правове регулювання організації, дисципліни, оплати та охорони праці в сільськогосподарських підприємствах; правове регулювання дисциплінарної та матеріальної відповідальності працівників сільськогосподарських підприємств.

Студент повинен вміти:правильно застосовувати норми аграрного права у практичній діяльності; сприяти забезпеченню охорони права власності в сільському господарстві тощо.