Загальні положення

 

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про прокуратуру» одним із основних завдань прокуратури визначено здійснення захисту від неправомірних посягань гарантованих Конституцією, законами України та міжнародними правовими актами соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод людини та громадянина.

Прокурорська перевірка виконання законів проводиться за заявами та іншими повідомленнями про порушення законності, що вимагають прокурорського реагування, а за наявності підстав - також із власної ініціативи прокурора.

В той же час, прокуратура не підміняє органи відомчого управління та контролю (ст.19 Закону України «Про прокуратуру»).

Відповідно до п.1 наказу Генерального прокурора України №3гн від 12.04.2011 «Про організацію правозахисної діяльності органів прокуратури України» основним завданням правозахисної діяльності органів прокуратури є захист від неправомірних посягань гарантованих Конституцією та законами України прав та свобод людини і громадянина. У ході організації та проведення перевірок зосереджувати увагу на захисті громадян, які потребують державної підтримки та домопоги, у тому числі щодо пенсійного забезпечення (п.4 наказу №3 ГПУ).

Як вже зазначалось, органи ПФУ відповідно до вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» наділені контрольними функціями щодо контролю за сплатою єдиного соціального внеску і стягненням заборгованості.

Оскільки в даному випадку захист прав і свобод громадян та інтересів держави згідно із законом є виключною компетенцією органу державного контролю (ПФУ), відповідно до п. 2.2. наказу №3 ГПУ органи прокуратури проводять перевірки тільки щодо законності діяльності органу контролю.

Прокурори зобов’язані надавати принципову правову оцінку діям посадових осіб органів ПФУ щодо виконання покладених на нього повноважень.

 


2. Підготовка до перевірки

До проведення перевірок, перш за все необхідно ознайомитись із нормативною базою, яка регулює діяльність ПФУ, вивчити статутні документи в яких визначена структура Фонду, накази, посадові інструкції тощо.

Належна підготовка до перевірки є запорукою результативності її проведення.

Оскільки, законодавство про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування є новим, перед проведенням перевірки необхідно детально вивчити нормативно-правову базу, визначення та характеристику основних термінів, звернути увагу на основні моменти, пов'язані з нарахуванням та сплатою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

 

2.1. Загальна характеристика єдиного внеску, платники,

база для справляння, ставки

 

Єдиний внесок - це єдиний платіж до Пенсійного фонду, який містить в собі декілька внесків на соціальне та пенсійне страхування. До впровадження єдиного внеску із заробітної плати найманого працівника проводились відрахування до Пенсійного фонду та ще трьох фондів соціального страхування - на випадок безробіття, від тимчасової втрати працездатності та від нещасних випадків на виробництві. Це все становило значні незручності для роботодавця, адже потрібно:

1) в усіх чотирьох фондах стати на облік;

2) здійснювати відрахування до усіх цих фондів;

3) заповнювати звітність по кожному фонду та звітувати в кожен фонд окремо;

4) слідкувати за різними термінами подання звітності до чотирьох фондів.

Впровадження єдиного внеску спростило процес подання звітності. Всі відрахування зводяться в один, єдиний внесок, який сплачується одною сумою. Взамін звітування до 4 різних інстанцій роботодавці сплачують і подають звітність лише до Пенсійного фонду, який проводить адміністрування соціального внеску.

Перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб у зв'язку із впровадження єдиного внеску не здійснювалася. Із 01.01.2011 всі платники страхових внесків вважаються платниками єдиного внеску.

Необхідно зауважити, що податкове законодавство не регулює порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, оскільки він не входить до системи оподаткування. Основні правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку, умови і порядок нарахування та сплати єдиного внеску і повноваження органу, який здійснює його збір та ведення обліку, визначено Законом про ЄВ.