рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Відділ захисту конституційних прав і свобод громадян

Відділ захисту конституційних прав і свобод громадян - раздел Философия, Прокуратура Івано-Франківської Області ...

ПРОКУРАТУРА ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

______________________________________________________________________________________

Відділ захисту конституційних прав і свобод громадян

та інтересів держави

 

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

Щодо методики проведення перевірок додержання органами Пенсійного фонду України законодавства при стягненні боргу по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування

 

 

 

 

Івано-Франківськ

Рік

 

 

Схвалено науково-методичною радою при прокуратурі Івано-Франківської області

протокол № 2

від «24» червня 2011 року

 

Розроблено відділом захисту конституційних прав і свобод громадян та інтересів держави прокуратури області

прокурор відділу

Гринишин Л.М.


З М І С Т :

Стор.

Вступ 4

 

 

Загальні положення 6

 

Підготовка до перевірки 7

2.1. Загальна характеристика єдиного внеску, платники, 7

база для справляння, ставки

2.2. Особливості сплати єдиного внеску 9

Проведення перевірки 11

 

4. Заходи прокурорського реагування 20

 

Орієнтовний список нормативно-правових актів 21

Додатки 22-29

 

Перелік умовних скорочень

 

ПФУ – Пенсійний фонд України

Закон про ЄВ – Закон України «Про збір та обілк єдиного внеску на

загальнообов’язкове державне соціальне страхування»

ФОП - Фізичні особи - підприємці

нмдг - неоподаткований мінімум доходів громадян

наказ №3 ГПУ - наказ Генерального прокурора України №3гн від

12.04.2011 «Про організацію правозахисної діяльності

органів прокуратури України»

ФССТВП - Фонд соціального страхування з тимчасової втрати

працездатності

 


Вступ

Основним завданням правозахисної діяльності органів прокуратури є захист від неправомірних посягань гарантованих Конституцією та законами України прав і свобод людини і громадянина, державних та суспільних інтересів.

Від стану виконання законів і, в тому числі, у сфері пенсійного страхування та пенсійного забезпечення, залежить фактичне виконання державою гарантованого ст.46 Конституції України права громадян на соціальний захист.

Найважливішими чинниками розвитку пенсійного забезпечення є рівень розвитку економіки, демографічні та інші соціальні проблеми. Всі ці фактори діють у взаємній обумовленості, і розгляд їх дозволить визначити тенденції розвитку пенсійного забезпечення.

Із 01 січня 2011 року набув чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», згідно з яким в Україні вводиться єдиний внесок. Він замінив існуючі обов'язкові внески в чотири фонди державного соціального страхування.

До Пенсійному фонді України перейшли всі функцій соціального страхування: поставлення на облік, формування і ведення Державного реєстру соціального страхування, забезпечення єдиної звітності, контроль за сплатою єдиного соціального внеску і стягнення заборгованості. Пенсійний фонд України являється єдиним органом, який проводить збір та контроль сплати єдиного внеску, веде державний реєстр страхувальників та застрахованих осіб.

Рішеннями колегій Генеральної прокуратури України від 24.12.2010 та прокуратури області від 20.01.2011 визначено головні пріоритети у здійсненні правозахисної діяльності на 2011 рік, серед яких і захист прав громадян на пенсійне забезпечення.

Вивченням статистичної інформації щодо сплати єдиного внеску встановлено, що з моменту його запровадження в області намітилася тенденція до зростання заборгованості.

Так, станом на 01.06.2011 заборгованість по сплаті єдиного внеску становить 5,1 млн. грн. та продовжує зростати.

Такий стан, в першу чергу зобов’язує органи прокуратури вживати дієвих заходів прокурорського реагування до органів ПФУ, спрямованих на зменшення заборгованості по сплаті єдиного внеску, повноти та ефективності проведення ними перевірок суб’єктів господарювання, виконання інших контрольних функцій тощо.

Крім цього, дії прокурора повинні бути спрямовані на виховання посадових осіб, поваги до закону, неухильного його виконання, встановлення причин невиконання того чи іншого закону.

Оскільки єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування впроваджений із 01 січня поточного року, існує необхідність надання теоретичної та практичної допомоги з питань організації та проведення перевірок в органах ПФУ за додержанням законів в сфері соціального страхування, встановлення порушень та вжиття вичерпних заходів прокурорського реагування до їх усунення, притягнення винних посадових осіб до відповідальності.

Метою методичних рекомендацій є активізація правозахисної діяльності в сфері пенсійного забезпечення та надання ґрунтовної інформації в даній сфері для ефективного застосування прокурорами у практичній діяльності.

Як свідчить прокурорська практика, порушення вимог законодавства, що регулює процес наповнення бюджету пенсійного фонду коштами, ухилення від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, мають розповсюджений характер. Ці порушення допускаються внаслідок зловживання службовим становищем керівниками підприємств, установ, організацій, службовими особами, а також невиконання органами ПФУ в області в повному обсязі своїх повноважень.

Як наслідок - за документами реагування в поточному році відшкодовано до бюджету ПФУ 1845 тис. грн., до відповідальності притягнуто 14 посадових осіб, в тому числі 13 посадових осіб органів ПФУ, порушено 1 крмінальну справу.


Загальні положення

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про прокуратуру» одним із основних завдань прокуратури визначено здійснення захисту від неправомірних посягань… Прокурорська перевірка виконання законів проводиться за заявами та іншими… В той же час, прокуратура не підміняє органи відомчого управління та контролю (ст.19 Закону України «Про…

Платники єдиного внеску.

Платниками єдиного внеску є страхувальники (названі в п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄВ) та застраховані особи (названі в п.п. 2 - 14 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄВ).

База для справляння єдиного внеску

1) заробітну плату найманих працівників, яка включає основну, додаткову зарплату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі, в… 2) винагороду фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за… 3) оплату перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця;

Ставки єдиного внеску.

Нарахування внеску. Згідно із абз. 3 п. 5 ст. 8 Закону про ЄВ для бюджетних установ єдиний внесок у частині нарахувань установлюється в розмірі 36,3… Крім того, для військових частин та органів, що виплачують грошове… Утримання внеску. Щодо внеску в частині утримань, то для звичайних працівників загальний розмір єдиного внеску, який…

Особливості сплати єдиного внеску

1. Єдиний внесок сплачується в безготівковій формі на рахунки, спеціально відкриті ПФУ в органах Держказначейства. 2. Днем сплати є день, коли єдиний внесок списано з рахунка платника незалежно… 3. Зобов'язання зі сплати єдиного внеску повинні виконуватися в першу чергу, крім зобов'язань із зарплати (доходу), у…

Проведення перевірок

Окрім цього, доцільним є створення виконавцем пам’яток із витягами статей тих нормативно-правових актів, по яких планується зосередити увагу при… Питання, які підлягають перевірці: - повноваження органів ПФУ згідно Закону про ЄВ;

Під час перевірки необхідно звернути увагу на дотримання органами ПФУ законодавства при проведенні планових та позапланових перевірок платників єдиного внеску.

Як уже зазначалося, з метою виконання Пенсійним фондом покладеної на нього функції контролю за сплатою єдиного внеску його територіальним органам, серед іншого, надано правопроводити не частіше ніж один раз на календарний рік планову, а у випадках, передбачених законом, - позапланову перевірку на підприємствах, в установах і організаціях, у фізичних осіб - підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску, отримувати необхідні пояснення, довідки та відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час такої перевірки.

При цьому також Законом про ЄВ на платника єдиного внеску покладено обов'язок допускати посадових осіб територіального органу Пенсійного фонду до проведення перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску за наявності направлення на перевірку та посвідчення у перевіряючих, надавати їм передбачені законодавством документи та пояснення з питань, що виникають у процесі перевірки (п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону про ЄВ).

Порядок проведення ПФУ та його територіальними органами планових та позапланових перевірок платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (надалі Порядок) затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2011 №233.

Відповідно до вищевказаного Порядку планові та позапланові перевірки проводиться органами ПФУ за місцезнаходженням платника єдиного внеску, або у приміщенні відповідного органу ПФУ на підставі бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів.

Проведення планових перевірок.

Планова перевірка передбачається у квартальному плані, який затверджується до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому, відповідним органом ПФУ.

Періодичність проведення планових перевірок визначається з урахуванням ступеня ризику від провадження господарської діяльності суб’єктами господарювання. Для платників єдиного внеску - суб’єктів господарювання встановлюється три ступені ризику – високий, середній та незначний.

До платників єдиного внеску з високим ступенем ризику належать суб’єкти господарювання, що:

- використовують працю найманих осіб без нарахування єдиного внеску;

- не подають органам ПФУ передбачені законодавством звіти і відомості;

- не нараховують та не сплачують єдиний внесок (за інформацією підрозділів податкової міліції, інших органів державної влади або третіх осіб).

До платників єдиного внеску із середнім ступенем ризику належать суб’єкти господарювання, що:

- здійснюють нарахування єдиного внеску у розмірі, меншому мінімальному страховому внеску в розрахунку на одного працівника;

- порушують установлені строки подання органам ПФУ передбачених законодавством звітів і відомостей;

- допускають помилки, неузгодженість у звітах і відомостях, які подаються органам ПФУ.

До платників єдиного внеску з незначним ступенем ризику належать суб’єкти господарювання, що не мають ознак високого чи середнього ступеня ризику.

Періодичність проведення планових перевірок платників єдиного внеску з високим ступенем ризику становить не частіше ніж один раз на рік, із середнім ступенем ризику – не частіше ніж один раз на два роки, з незначним – не частіше ніж один раз на п’ять років.

Про планову перевірку платник єдиного внеску інформується не пізніше ніж за десять днів до дня її проведення письмовим повідомленням за формою, визначеною ПФУ.

Повідомлення надсилається за рахунок коштів відповідного органу ПФУ платнику єдиного внеску рекомендованим листом чи телефонограмою або вручається особисто під розписку керівнику чи уповноваженій особі платника єдиного внеску.

Зазначене повідомлення містить інформацію про:

- про дату початку та закінчення проведення перевірки;

- найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи – підприємця, діяльність якої перевіряється;

- найменування органу ПФУ.

Строки проведення планової перевірки не повиннні перевищувати 15 робочих днів, а для суб’єктів малого підприємництва – п’ятьох робочих днів.

Перелік питань для здійснення планових перевірок органами Пенсійного фонду України та форми Акта, що складається за їх результатами затверджені постановою правління Пенсійного фонду України від 31.03.2011 № 9-1.

Проведення позапланових перевірок.

Позаплановою перевіркою є перевірка платника єдиного внеску, яка не передбачена у квартальному плані роботи органу ПФУ та проводиться без попереднього повідомлення платника єдиного внеску.

Підставами проведення позапланових перевірок є:

- подання платником єдиного внеску письмової заяви про проведення перевірки за його бажанням відповідному органові ПФУ;

- виявлення та підтвердження недостовірності інформації, зазначеної у поданих платником єдиного внеску документах обов’язкової звітності;

- звернення фізичних та юридичних осіб про порушення платником єдиного внеску вимог законодавства з питань, що належать до компетенції органів ПФУ. У такому разі проводиться позапланова перевірка за наявності згоди ПФУ;

- неподання в установлений строк платником єдиного внеску звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню такої звітності.

Строк проведення позапланової перевірки не повинен перевищувати десяти робочих днів, а для платників єдиного внеску – суб’єктів малого підприємництва – двох робочих днів.

Продовження строку проведення як планових, так і позапланових перевірок не допускаються.

Тому при перевірці виконання контрольних функцій органами ПФУ необхідно детально вивчити акти планових та позапланових перевірок, проведених управліннями ПФУ в суб’єктів господарювання, особливо на тих, що мають великий борг по сплаті єдиного внеску та дати оцінку вжитим заходам фінансового та адміністративного впливу.

Необхідно надати оцінку реальному виконанню запланованих заходів, дотриманню встановлених строків, повноті, своєчасності, об’єктивності здійснення контролю за виконанням власних рішень прийнятих за результатами перевірок.

Слід зауважити, що суми єдиного внеску,своєчасно не нараховані та/або не сплачені платниками єдиного внеску (роботодавцями і ФОП) у встановлені Законом про ЄВ строки, вважаютьсянедоїмкою та підлягають стягненню з нарахуваннямпені та застосуванням штрафів.Відразу зауважимо, щострок давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів і нарахованої пеніне застосовується(ч. 16 ст. 25 Закону про ЄВ).

Необхідно перевірити повноту вжитих заходів впливу органами ПФУ до платників, що мають недоїмку зі сплати єдиного внеску.

Якщо з виникненням та сплатою недоїмки пов'язано застосування фінансових санкцій (штрафів і пені), то такі суми штрафів і пені включаються до вимоги… Вимога формується на суму боргу, що перевищує 10 грн. Якщо порушення, виявлене органом Пенсійного фонду, пов'язано з виникненням недоїмки, то платнику єдиного внеску буде…

Суми недоїмки, штрафів, пені погашаються за рахунок коштів, що надійшли від платників і/або від державної виконавчої служби,у порядку календарної черговості їх виникнення (Додаток №2).

Якщо у платника єдиного внеску є не сплачені суми недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним згодом суми зараховуватимуться в рахунок сплати недоїмки штрафів і пені в порядку календарної черговсті їх виникнення.

Під час перевірки необхідно звернути увагу на правильність застосування органами ПФУ фінансових санкцій (додаток №3).

Пеня нараховується на суму недоїмки з рахунку0,1 % суми недоплати за кожний день прострочення платежу, починаючи з першого календарного дня,… Розрахунок пені здійснюється за формулою: У = Б х К х 0,1 %,

Строки, протягом яких органами Пенсійного фонду

Надсилаються вимоги

Додаток №2

Види порушень законодавства про єдиний внесок

Та розміри штрафів за такі порушення

Додаток №3

Заходив адміністративного впливу за порушення законодавства про облік та збір єдиний внесок, що вживаються органами ПФУ

 

Додаток №4

 

ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ

ПРОКУРАТУРА

НАДВІРНЯНСЬКОГО РАЙОНУ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

============================================================

м.Надвірна, майдан Шевченка, 39

07.06.2011 № 90-1204вих-11

Начальнику управління ПФУ

В Надвірнянському районі

Пацаку І.Р.

про усунення порушень вимог діючого законодавства України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі щодо сплати єдиного… правопорушення.  

Прокурор Надвірнянського району

Старший радник юстиції В.М. Пиць

 

– Конец работы –

Используемые теги: Відділ, захисту, конституційних, прав, свобод, громадян0.091

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Відділ захисту конституційних прав і свобод громадян

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Відділ захисту конституційних прав і свобод громадян та інтересів держави
ПРОКУРАТУРА МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ Відділ захисту конституційних прав і свобод громадян та інтересів держави...

З підготовки і захисту курсових робіт з дисциплін: Історія держави і права України, Теорія держави і права
ЧОРНОМОРСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... імені Петра Могили... юридичний факультет...

Б1. 1. Понятие, предмет, метод, задачи и система уголовного права РФ. Соотношение уголовного права с другими отраслями права
Действие уголовного закона в пространстве это вопрос определения территории на которой применяется уголовный закон определения места совершения... Территориальный принцип действия уголовного закона в котором находит... Исключение согласно УК представляют лица пользующиеся дипломатическим иммунитетом Вопрос об уголовной...

Имущественные права как объекты гражданских прав. Понятие и виды объектов гражданских прав
Понятие и виды объектов гражданских прав...

Место административного права в правовой системе РФ. Источники и система административного права
Общественные отношения регулируемые административным правом... Методы и функции административного права...

Понятие уголовного права: науки и отрасли. Предмет и метод уголовного права. Задачи уголовного права
Понятие уголовного права... Задачи науки уголовного... Предмет уголовного...

Конституционное право как отрасль права: понятие, предмет, методы правового регулирования, система, роль и место в системе российского права
В науке конституционного права сложилась методолгия определения... Прежде всего нормы кп регулируют основы конституционного строя см главу Конституции Исключительно в предмет...

Разграничение понятий конституционного права как системы правовых норм отрасли права, как науки и как учебной дисциплины.. 2 2. Источники конституционного права в зарубежных странах. 2
Источники конституционного права в зарубежных странах... Материальная и формальная фактическая и юридическая конституция в... Принятие изменение и отмена конституций в зарубежных странах...

Вопрос 1. Предмет гражданского права как отрасли права. Как все отрасли права
Гражданское право это совокупность правовых норм регулирующих общественные отношения имущественно го и личного неимущественного характера... Гражданское право как отрасль права регулирует право отношения возникающие... Как все отрасли права гражданское право имеет свои предмет и метод правового регулирования отличающие граж данское...

План лекции №1: Часть 1: предмет горного права, метод горного права, основные источники горного права. Часть 2: Этапы развития Российского законодательства о недрах
Часть предмет горного права метод горного права основные источники горного права... Часть Этапы развития Российского законодательства о недрах... формирование и развитие горного права Российской Империи начала го века...

0.037
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам