Особливості сплати єдиного внеску

Правила сплати єдиного внеску наведено у ст. 9 Закону про ЄВ. Основні з них такі:

1. Єдиний внесок сплачується в безготівковій формі на рахунки, спеціально відкриті ПФУ в органах Держказначейства.

2. Днем сплати є день, коли єдиний внесок списано з рахунка платника незалежно від строку зарахування коштів на рахунок ПФУ (ч.10 ст.9 Закону про ЄВ).

3. Зобов'язання зі сплати єдиного внеску повинні виконуватися в першу чергу, крім зобов'язань із зарплати (доходу), у тому числі і перед зобов'язаннями зі сплати податків (ч.12 ст.9 Закону про ЄВ).

4. Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок не пізніше 20 числа місяця, наступного за базовим звітним періодом (абз.1 ч.8 ст.9 Закону про ЄВ).

При цьому базовим періодом для єдиного внеску є календарний місяць (абз. 3 ч. 8 ст. 9 Закону про ЄВ).

Роботодавці зобов'язані сплачувати єдиний внесок під час кожної виплати зарплати (доходу), на яку нараховано єдиний внесок (у тому числі на авансові платежі), одночасно з видачею таких сум (абз. 2 ч. 8 ст. 9 Закону про ЄВ). Винятком є випадки:

- якщо платіж уже сплачено не пізніше 20 числа місяця згідно з абз. 1 ч. 8 ст. 9 Закону про ЄВ;

- якщо є переплата з єдиного внеску, яка перевищує або дорівнює сумі єдиного внеску, згідно зі звіркою з ПФУ.

Кошти перераховують одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій або натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається:

- отримання коштів готівкою;

- зарахування на рахунок одержувача;

- перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі;

- отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок таких виплат;

- фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством чи виконавчими документами або будь-яких інших відрахувань (абз. 2 ч. 8 ст. 9 Закону про ЄВ).

5. Помилково сплачений єдиний внесок (ч.13 ст.9 Закону про ЄВ) зараховують у рахунок майбутніх платежів з єдиного внеску або повертають платнику в порядку та строки, визначені ПФУ. Порядок зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування або повернення помилково сплачених коштів затверджений постановою правління ПФУ від 27.09.2010 №21-1.

Таким чином, якщо підприємство не виплатить зарплату 20 числа наступного за базовим місяця, то єдиний внесок усе одно потрібно сплатити в цей строк незважаючи на те, що заробітну плату буде виплачено пізніше.

Сплачений єдиний внесок розподіляється за видами соціального страхування (до бюджету ПФУ, фонду на випадок безробіття, фонду тимчасової втрати працездатності та від нещасних випадків на виробництві) пропорційно сумам єдиного внеску у відсотках.

Для бюджетних установ порядок розподілу визначено ч. 16 ст. 8 Закону про ЄВ.