Теоретичні відомості

Уява виконує функції програмування і прогнозування діяльності суб'єкта шляхом створення моделі кінцевого або проміжного її продукту. Це можливо завдяки передбаченню засобів і результатів наочної діяльності. Уява необхідна для створення програм поведінки людини в умовах невизначеності ситуації, для продукування образів, замінюючих реальну діяльність, і для створення уявлень, відповідних описам об'єктів або їх окремих властивостей.

Уява грунтується на уявленнях, перш за все, на образах предметів і явищ, що склалися в минулому досвіді суб'єкта і запам'яталися. Але пам'ять при уявленні відрізняється від звичного відтворення. Уявлення – це робота у внутрішньому психологічному плані з образами минулого, але вже із зміною у формі, змісті, зв'язках.

Уява -психічний процес створення людиною в своїй свідомості образу об'єкту (предмету, явища), якого не існує в реальному житті. Продуктом уяви можуть бути:

- образ кінцевого результату реальної наочної діяльності;

- картина власної поведінки в умовах повної інформаційної невизначеності;

- образ ситуації, що вирішує актуальні для даної людини проблеми, реальне подолання яких не представляється можливим в найближчому майбутньому.

Завдяки уяві людина може побувати як у минулому, так і в майбутньому, перевершити свої поточні об'єктивні можливості.

Процес уяви властивий тільки людині і є специфічним видом його психічної активності. Уявний образ - це своєрідна психічна модель продукту майбутнього. Цим воно сприяє його наочному втіленню в реальне життя.

Уява включена в будь-який творчий процес, пов'язаний з конструюванням нової техніки, створенням шедеврів мистецтва, розробкою теоретичних основ розвитку науки. Ця включеність додає уяві інтеграційну роль щодо інших сфер психіки людини. В процесі уяви воєдино зливаються логіка і мислення, емоційність і раціоналізм, уявне «беззаконня» і реальність.

Навіть в творчий процес логіка підключається після уяви, коли у людини сформувалася образна модель результату, його ідеальне бачення, що підпорядкувало собі цілком інтелектуальну і емоційну сфери.