Процедура дослідження

Випробовуваним лунають списки з суб'єктивними шкалам і просять відзначити знаками ті позиції на шкалах, які відповідають їх уявленням про ідеальну мову («якій ви хочете бачити свою мову?»). Випробовувані повинні за допомогою індексації шкал і подальшого з'єднання відміток скласти свій семантичний мовний профіль і проінтерпретувати його за показниками чотирьох чинників.

Так само як і в першому завданні, випробовувані складають свій ідеальний мовний профіль і порівнюють його з першим. Розбіжності в профілях більш ніж в 1 бал свідчать про незадоволеність своїми мовними показниками і про усвідомлене уявлення про можливості корекції. Іноді, втім, досить простої констатації фактів, оскільки деякі особливості змінити або просто неможливо, або надзвичайно важко, наприклад темпові характеристики.

У третьому завданні випробовувані повинні на тих же шкалах (можна підготувати їх на чистому бланку) одержати експертний мовний профіль від кого-небудь з своїх хороших знайомих або навіть родичів, які зможуть їх достатньо об'єктивно оцінити.

Інструкція:«Відзначте, будь ласка, на шкалах за допомогою знаків ваші уявлення про мою мову. Який ви чуєте мою мову?» Так само як і по-перше двох завданнях, відмітки з'єднуються між собою, утворюючи експертний мовний профіль.