Процедура дослідження

Дослідження тактильних відчуттів складається з двох серій і проводиться індивідуально.

Завдання першої серії:встановити особливості тактильних відчуттів за їх словесним описанням випробовуваного, викликаних предметами з набору під час їх почергового пред'явлення на нерухому долоню.

Перед першою серією випробовуваному зав'язують очі і дають наступну інструкцію.

Інструкція випробовуваному в першій серії:«Поверніть руку долонею вгору. На долоні під час нашого дослідження Ви відчуватимете деякі дії. Нічого не торкаючись рукою, дайте словесний звіт тих відчуттів, які виникатимуть. Все, що відчуватимете, говоріть вголос».

Експериментатор послідовно пред'являє предмети для тактильного розпізнавання їх випробовуваним. Час пред'явлення кожного з них – 10 секунд. Після цього предмет забирають з руки, а в протоколі робиться запис словесного опису випробовуваного.

Завдання другої серії:встановити особливості тактильних відчуттів за словесним описанням випробовуваного, коли предмети по черзі кладуться на його долоню і їх дозволяється торкатися цією ж рукою.

Друга серія дослідження проводиться через дві-чотири хвилини після першої. У другій серії, як і в першій, випробовуваному зав'язуються очі і перед тим, як показати предмет набору, дають інструкцію.

Інструкція випробовуваному в другій серії: «Покладіть руку долонею вгору. Під час нашого дослідження Ви відчуватимете деякі дії. Вам дозволяється здійснювати рухи рукою. Дайте словесний опис тих відчуттів, які виникатимуть при цих діях і рухах долоні руки».

У другій серії експериментатор пред'являє ті ж предмету з набору, дотримуючи послідовність і тривалість тактильного розпізнавання (10 секунд) і записуючи словесний опис випробовуваного в протокол.

Протокол дослідження обох серій дослідження експерименту слід розмістити на окремому бланку.

Після виконання обох серій випробовуваний робить самозвіт про те, як він орієнтувався в діях на долоню руки, коли було легшим розпізнати предмет і коли складніше.