Особливості сприйМАННя форми при пасивному і активному дотику

(методика Фоль Кельта)

Мета заняття:дослідити і об'єктивно зафіксувати процес формування дотикового образу при пасивному дотику тест-об'єкту однією рукою; виявити особливості видів руху в процесі бімануального (активного обмацування предметів двома руками) дотику.

Необхідне обладнання:Експериментальний матеріал складається з набору плоских геометричних фігур, виготовлених з жорсткого картону або фанери. Фігури відрізняються один від одного складністю контуру, а саме: кількістю і довжиною відрізків периметра, кількістю і величиною кутів.

Для фіксації результатів експерименту у вигляді зарисовок стимулів фігур, що пред'являються, кожен випробовуваний повинен мати листи паперу, на якому замальована лише одна фігура.

Хід виконання завдання. Для виконання завдання студенти діляться на пари, кожен виконує поперемінно функції експериментатора і випробовуваного. Завдання складається з п'яти дослідів. На стадії пасивного дотику і активного обмацування фігур ока випробовуваного повинні бути закриті (підглядання виключається). На період відтворення фігур у вигляді малюнків очі розплющуються. Проте заздалегідь з поля зору випробовуваного прибирають фігуру, яку він тільки що обмацував. У кожному з дослідів випробовуваному послідовно пред'являють три фігури різної складності. Тривалість кожного пасивного дотику, а також активного обмацування не обмежена. Випробовуваному необхідно із закритими очима як можна точно визначити форму кожної з них, по знаку експериментатора відтворити своє уявлення графічно.

I дослід - пасивний дотик нерухомої фігури-стимулу. Експериментатор кладе фігуру на нерухому долоню випробовуваного. При цьому експериментатору забороняється натискати на фігуру, а випробовуваному переміщати її на долоні і обмацувати за допомогою іншої руки. По сигналу випробовуваного експериментатор прибирає фігуру, випробовуваний розплющує очі, після чого випробовуваний приступає до зарисовки сприйнятої фігури.

II дослід - пасивний дотик при пасуванні фігури-стимулу. Експериментатор плавно обводить контуром фігури по нерухомому вказівному пальцю правої руки випробовуваного. Після одного повного обведення контуром фігури випробовуваний приступає до зарисовки її форми.

III дослід - зредукований (штучний) активний дотик. Випробовуваний сам послідовно (без повернень) обводить контур фігури-стимулу вказівним пальцем правої руки. При цьому йому дозволяється 3 -4- кратне обведення контуру кожної фігури. Експериментатор під час досвіду притримує фігуру так, щоб в процесі її обведення вона залишалася нерухомою.

IV дослід — активний дотик. Випробовуваний сам обмацує однією рукою пред'явлену фігуру. Час обмацування не обмежений. Після обмацування фігури випробовуваний робить її зарисовку.

V дослід - бімануальний дотик. Експериментатор пред'являє випробовуваному фігуру, пропонуючи якомога точніше визначити її форму за допомогою дотику - активного обмацування двома руками. Випробовуваного просять в процесі обмацування виробляти самоспостереження з метою докладного аналізу функцій рухів пальців кожної з рук, а також функцій правої і лівої рук. Окрім словесного звіту про характер рухів випробовуваний робить зарисовки фігур.

При виконанні завдання необхідно строго слідувати порядку виконання роботи в різних дослідах, оскільки від цього залежить якість одержуваних результатів.

Обробка даних виконаного завдання.Для обробки малюнки випробовуваного групують відповідно номеру досліду.