Види об’єднань по взаємодії сфер бізнесу.

У різних об'єднаннях існує різне відношення до взаємодії між собою окремих сфер бізнесу, обумовлене як суб'єктивними, так і об'єктивними факторами. По принципах взаємодії між сферами бізнесу можна виділити три види об'єднань: внутрішні мережі, стабільні мережі, динамічні мережі.

Об'єднання типу "внутрішні мережі" досягають конкурентної переваги за допомогою створення системи вільного підприємництва в рамках великих організацій. Основний закладений у них принцип - взаємодія між підрозділами на основі ринкових цін. Так, підрозділи - виробники комплектуючих виробів повинні пропонувати складальним підрозділам комплектуючі по конкурентноздатних ринкових цінах. Ці ж підрозділи можуть торгувати своєю продукцією і з зовнішніми організаціями. Прикладом внутрішньої мережі може служити компанія "Дженерал Моторс".

В об'єднанні типу "стабільна мережа" значна частина робіт передається підрядчикам, що можуть не належати основній компанії. Прикладом стабільної мережі є компанія "БМВ", у якій більш 50% сумарних виробничих витрат приходиться на оплату послуг підрядчиків. Така форма дозволяє одержати конкурентні переваги за рахунок вузької спеціалізації підрядчиків. Основний недолік - залежність від постачальників і низький потенціал для диверсифікації.

В об'єднанні типу "динамічна мережа" головна організація керує капіталом і іншими організаціями в рамках досягнення своїх цілей, фактично будучи ядром, чи "системним інтегратором". Вона залучає зовнішніх незалежних розроблювачів, виробників, постачальників, дистриб’юторів. Як правило, її головні активи - унікальні втілені ідеї, імідж, здатність оперативно реагувати на зовнішні зміни і винятково професійний менеджмент. Конкурентні переваги при такій формі досягаються за рахунок спеціалізації і гнучкості. Найбільш часто використовується в таких сферах бізнесу, як виробництво одягу, видавнича справа, біотехнологія, електроніка, а також практично у всіх високотехнологічних венчурних організаціях. Основна проблема такого виду об'єднань - високий ризик несанкціонованого використання її знань і технологій третіми особами.

Таким чином, при проектуванні оргструктури об'єднання варто пам'ятати, що краща організаційна структура - це та, котра найбільше відповідає поточній ситуації, забезпечує ефективність функціонування і не породжує додаткових проблем.