Процес управління організаційною культурою.

Про організаційну культуру компанії можна говорити тільки у випадку, коли більшість співробітників ключових посад розділяють систему поглядів, що визначає взаєморозуміння керівництва і зовнішнього оточення. Сукупність характерних ціннісних орієнтації і моральних норм формує «фірмовий стиль» компанії. Цей стиль може виявлятися стосовно зовнішнього середовища («Клієнт завжди правий» чи «Наші фахівці гарантують ...»), стосовно своїх співробітників («Казармений стиль», тобто пріоритет дисципліни над ініціативою чи «Віртуальний стиль», тобто пріоритет ініціативи над дисципліною). Організаційна культура компанії може стати істотною активізуючою силою, коли вона узгоджена зі стратегією компанії.

Управління організаційною культурою полягає, по-перше, у формуванні, підтримці чи перетворенні елементів організаційної культури таким чином, щоб забезпечити високу чи середню стійкість організаційної культури, по-друге, у зімкненні персоналу на базі організаційної культури, щоб «усі в човні гребли в одному напрямку, підкоряючись не тільки управлінським впливам, але і власному бажанню». Аналогічно корпоративної, організаційної культури компанії охоплює загальні, найбільш коштовні, з погляду їх керівників чи акціонерів, суспільно-прогресивні формальні і неформальні правила і норми діяльності. Це стосується звичаїв, традицій, віри, символіки, індивідуальних і групових інтересів, особливостей поводження персоналу, стилю керівництва, показників задоволеності працівників умовами праці, рівня взаємного співробітництва і сумісності самих працівників і працівників з компанією, перспективи розвитку.

Кожна пануюча організаційна культура повинна співіснувати з індивідуальними організаційними культурами особистостей, що формуються на базі особливостей етнічної і професійної культури, підлоги, віку тощо.

Організаційна культура компанії включає не тільки глобальні норми і правила, але і поточний регламент діяльності, зв'язаний з організацією праці на робочому місці, системою матеріального і морального стимулювання, стилем керівництва, системою контролю, відношенням до особистих особливостей людини.

Особливості влади, ролі, учинків, особистості і демократії знаходять висвітлення в символіці.

Таким чином, різні організації тяжіють до визначених пріоритетів в організаційній культурі. Організаційна культура досить стійка категорія в системі організаційних відносин, однак вона може відповідно змінюватися (пристосовуватися) у зв'язку зі зміною роду діяльності, форми власності, займаного положення на чи ринку в суспільстві.

У будь-якій компанії мається пануюча організаційна культура і опозиційна організаційна культура. Їх існування об'єктивно необхідно. Вони стимулюють один одного, створюючи творче поле для розвитку особистості і компанії.

Організаційна культура компанії є статикою розроблених позитивних норм, правил, стандартів в організаційних відносинах. Динамікою є економічні, політичні, моральні і культурні відносини, засновані на інтелекті людини і змінах зовнішнього середовища.

 


РОЗДІЛ 3. УПРАВЛІННЯ ОБ'ЄДНАННЯМИ ПІДПРИЄМСТВ