Методи фінансового контролю за дочірньою фірмою.

Створення дочірньої компанії принципово не відрізняється від реалізації інвестиційного проекту, але вимагає розробки корпоративної схеми, що враховує механізм фінансової взаємодії материнської і дочірньої компанії: перерозподілу прибутку, перехресні капіталовкладення, трансферні постачання продукції.

Фінансова система повинна забезпечити реалізацію єдиної стратегії материнської компанії і надійний контроль за дочірніми підприємствами. В операційній сфері дочірня компанія незалежна, а в сфері фінансів і інвестицій контролюється материнською компанією.

Материнська компанія стежить за станом дочірньої фірми через звіти про рух коштів, звіти про фінансові результати, баланс. У штаб-квартирі холдингу мається електронний паспорт дочірньої фірми, у якому містяться дані про дочірню фірму у формі планових і звітних документів.

Оптимальний розподіл ресурсів у дочірніх компаніях здійснюється на основі аналізу ефективності їх діяльності. Ресурси також можуть розподілятися виходячи з необхідності досягнення стратегічних цілей в ході чи реорганізації фірми. Оцінка ефективності залежить від ступеня господарської самостійності дочірніх фірм: для фінансового холдингу оцінюється ефективність окремих проектів, для ПФГ оцінюються в цілому господарські результати материнської компанії і дочірніх фірм - інтегральна оцінка.

Ключове значення має служба фінансового планування й аналізу холдингу. Вона відповідає за всі основні аспекти фінансового управління - стратегічне й оперативне фінансове планування холдингу, фінансовий аналіз, управління за фінансовими потоками, впровадження інвестиційних і податкових схем. Служба фінансового аналізу — головний інтелектуальний центр фінансового директора холдингу. Другий за значенням напрямок діяльності фінансової служби — фінансовий контроль. Її задача - контроль відповідності фактичних витрат плановим нормативам і бюджетним кошторисам. У компетенцію служби фінансового контролю включається також організація системи аналітичної звітності холдингу.

Служба короткострокових інвестицій керує вільними грошовими ресурсами компанії, поповненням оборотних коштів і іншими поточними аспектами фінансової діяльності. До складу фінансової служби холдингу входить і служба внутрішнього аудита. Як правило, вона відповідає за координованість систем звітності холдингу. Однак вона може виконувати і більш широкі функції, аж до аудиторського контролю за фінансовою системою холдингу. У ряді випадків аудиторська компанія здійснює деякі функції фінансової служби. При цьому вона може наділятися правами адміністративної служби материнської компанії.

Ключове значення має служба фінансового планування й аналізу, що здійснює управління фінансами компанії. Фінансові функціонери дочірніх фірм знаходяться при цьому в подвійному підпорядкуванні і несуть відповідальність не тільки перед їх керівниками, але і перед фінансовими службами штаб-квартири. Доведення каналів фінансового управління до всіх організаційних ланок і структурних підрозділів холдингу - одна з найважливіших задач його керівництва.